Nedovedete si představit ledový čaj, Mojito nebo jiné studené nápoje bez brčka, jenže vás trápí svědomí kvůli tomu, že je z plastu? Tak to vám udělám radost. Minulý týden jsem objevila brčka, která jsou ze pšenice! Ano, čtete správně, ze pšenice. Taky mě to dost překvapilo.

Už je mám doma, takže jsem je mohla otestovat. Pokud hledáte brčka, která neškodí životnímu prostředí, pokračuje ve čtení.

Brčka se vzdávat nemusíte. Jen to plastové vyměňte za šetrnější variantu

 

Výhody slámek ze pšenice:

 • Jsou vyrobené ze pšenice
 • 100% přírodní a rozložitelné
 • 100% kompostovatelné, nevyžadují tedy žádnou speciální recyklaci
 • Neobsahují lepek – lepek obsahuje pouze stéblo, nikoliv slámka
 • Vhodné i pro děti – oproti kovovým nebo skleněným jsou mnohem měkčí
 • Vhodné i na několika hodinách používání
 • Neovlivní chuť nápoje
 • Jednu slámku lze použít i opakovaně – nerozmočí se

 

Info o slámkách:

 • Obal: Baleno v tubusu z recyklovaného papíru
 • Počet slámek v tubusu: 100 kusů (na výběr jsou i větší balení)
 • Délka slámek: 20-21 cm
 • Průměr slámek: 4-7 mm
 • Výrobcewww.slamky.com 
 • Cena: 100 kusů 299Kč

 

Rozbalení:

Testování slámek:

Byla jsem zvědavá, jak mi přijdou slámky zabalené. Nejvíce vás dokáže naštvat, když vám přijde nějaký eko produkt, třeba bambusový zubní kartáček a je zabalený ve velké krabici vycpané tunou bublinkové fólie anebo nějakých jiných igelitů. Proto jsem byla ráda, když mi tubus se slámkami přišel pouze obalený tvrdým recyklovaným papírem. Žádná zbytečná výplň ani obal navíc.

Slámky jsou moc hezky zabalené. Tubus bude vypadat hezky na kuchyňské lince i na stolu. Můžete ho nechat rovnou na jídelním stolku. Na slámky se nebude prášit, což je dobře. Až slámky spotřebuji, určitě ho ještě na něco použiju.

Jako první mě rozhodně překvapila váha slámek. Vzala jsem si do ruky všech 100 slámek a byly neuvěřitelně lehké. Schválně jsem je zvážila a měly dohromady nějakých 21 gramů, tedy 0,21 gramů jedno brčko. Brčka se od sebe maličko liší – průměr je od 4 do 7 milimetrů, ale to vůbec nevadí. Je to jen důkaz, že tyto brčka opravdu vytvořila příroda.

Byla jsem zvědavá, jestli při pití nezmění slámky chuť nápoje. Minulý týden jsem od někoho dostala pití s papírovým brčkem a celou dobu jsem místo limonády cítila chuť mokrého papíru, který se během chvilky přilepil k sobě a z brčka skoro nešlo pít. V případě pšeničných slámek jsem žádnou změnu chuti nezaznamenala. Chuť nápoje tedy neovlivní.

TIP: U nápoje v menší skleničce mi slámka přišla moc dlouhá. Stačilo ji rozstřihnout nůžkami. Je opravdu měkká, jde to jednoduše. 

 

 

Hodnocení:

 • Obal: Obal je moc pěkný. Je vyrobený z recyklovaného papíru. Až vám slámky dojdou, můžete ho použít na něco jiného. Asi si do něj dám sypaný čaj nebo nějaké drobnosti. Obal slámky chrání před poničením a zašpiněným. Nechtěla bych, aby se mi na ně někde prášilo. Slámky jsou velice měkké a bez tvrdého obalu by se mohly poničit. Tubus se slámkami bude vypadat dobře na každém stolu nebo lince. Líbí se mi i jako dekorace:-).

 • Slámky: Slámky nemají žádnou chuť a drží svůj tvar. Při pití necítíte v ústech žádnou chuť, jako se mi to stalo v případě papírových brček. I po několika hodinách v nápoji byla slámka stále stejná, držela tvar.

Řekla bych, že slámky ze pšenice jsou skvělé pro děti. Přeci jen takové kovové nebo skleněné brčko pro dítě asi není nic vhodné. Zejména pokud dítě s nápojem běhá a nesedí u toho. Tyhle slámky jsou velice měkké a rozhodně bezpečnější.

Jelikož jsou slámky docela měkké, nesmí se moc mačkat, aby nepopraskaly.

Použít jí můžete jednou i vícekrát. Po použití ji stačí hodit na kompost, kde se rozloží.

 • Cena: 100 kusů stojí 299Kč. Na výběr jsou i větší balení, například 300 kusů za 599Kč. Cena mi přijde dobrá. Brčko si do pití nedávám každý den a tak mi tohle balení nějakou dobu určitě vydrží. Navíc se dá použít i opakovaně.

 

Já jsem se slámkami ze pšenice spokojená. Líbí se mi, že je vytvořila příroda. Snažím se používat co nejvíce přírodních materiálů a tím minimalizovat množství plastů. Tyhle slámky jsou vhodné pro každého, kdo se nechce vzdát pití nápojů brčkem.

Slámky budou podle mě i hezkým dárkem. Vlastně už jsou zabalené v dárkovém obalu – tubusu, tak už je nemusíte balit:-).

Jsem ráda, že jsem je objevila. Člověk se musí kolem sebe pořád rozhlížet. Každý den vznikají nové věci, které nám pomohou přírodě trochu ulevit. Proto je důležité mít rozhled. Divili byste se, kolik mých kamarádů neví, že existují látkové sáčky (bohužel). Proto se je snažím navést na správnou cestu. Většinou to dělám tak, že přesně tyhle věci kupuji svým blízkým jako dárek (látkové sáčky, tašky, bavlněné odličovací tampony…). Zvyknou si tyto věci používat a pak už si je sami dokupují. Konečně jsem naučila rodiče používat látkové sáčky, což je u nich velký pokrok! Taky jim vyrábím eko prášek a kosmetiku, protože si ji jinak nemohou dovolit. Teď se zase o brčka podělím s kamarádkou, která má malé děti. Podle mě i takto může člověk bez nějakého nátlaku něco změnit.

Nakonec jsem ještě chtěla říct, že oceňuji i způsob dopravy, jakou výrobci pšeničných slámek zvolily. Namísto letecké dopravy používají vlakovou, která je šetrnější k přírodě. Je vidět, že opravdu myslí na všechno.

Více o slámkách a o tom, jak vznikly najdete na www.slamky.com.

Snad jsem zde řekla všechno. Myslím, že ano. Teď už jen zbývá jedna otázka na závěr: Co dobrého si uděláte k pití?:

 Pár tipů na osvěžující letní nápoje:

 

Virgin mojito: recept

 

 

Virgin Mojito

Ledový ibiškový čaj