Chcete se při úklidu zbavit bakterií a zanechat tak byt opravdu čistý a bezpečný? Nemusíte používat jen savo nebo jiné chemické čističe (nevím jak vám ale mě savo opravdu hrozně smrdí). Během chvilky si doma můžete vyrobit vlastní desinfekční sprej. Výroba vás vyjde na necelou korunu. Budete potřebovat jen ocet a olej z čajovníku. Obě složky mají silné čistící a desinfekční účinky. Ocet navíc vše čeho se dotkne vyleští takže po něm zbude lesklý nábytek, linka i podlaha. V případě že někde narazíte na plíseň – čajovník s ní rychle zatočí. Má totiž silně protiplísňové účinky.

Desinfekční sprej můžete použít opravdu na vše: dětské hračky, vnitřek bot, nábytek, kuchyňská linka, podlaha…zkrátka na vše co chcete aby bylo čisté. Použití je snadné. Stačí nastříkat a setřít. Je to tak snadné, levné a velice efektivní. Pokud chcete byt zároveň i provonět můžete v octu nechat týden louhovat slupku z citrónu. Váš tak bude vonět po citronech.

 

Budete potřebovat:

  • 300ml vody (nebo destilky)
  • 100ml octa (stačí obyčejný kvasný lihový)
  • 40 kapek tea tree olej (odkaz)

Volitelně:

  • Slupka z jednoho nebo více citrónů

 

  1. Vodu přiveďte k varu a nechte úplně vychladnout. Pokud použijete destilku můžete tento krok přeskočit.
  2. Přidejte ocet a tea tree olej.
  3. Přelijte do sprejovky a protřepejte.

 

Obal: sprejovka (klidně vymytá a usušená po původním čističi). Použít můžete i láhev, čistič pak budete nalévat na hadřík.

 

Použití: Před každým použitím lahvičku protřepejte. Poté nastříkejte kam potřebujete a setřete. U většího zašpinění můžete nechat chvilku působit. U podlah nebo nábytku sprej nejdřív na kousku vyzkoušejte jestli se barva nábytku nezmění. Zatím se mi to nikdy nestalo, ale jistota je jistota.

 

Kočky, psy: někde jsem četla, že tea tree olej není dobrý pro kočky. Nevím jestli to platí i pro psy. Otírání nábytku apod. je v pořádku, protože je tea tree hodně naředěné. Jen bych s ním neotírala hračky apod.

 

Skladování: při pokojové teploty

Trvanlivost: několik měsíců. Když uvidíte změnu zabarvení nebo plíseň okamžitě čistič vylijte a vyrobte nový. Tea trea zabraňuje růstu plísní takže by trvanlivost měla být opravdu dloho