Taky si nepamatujete kdy se mění čas? Já také ne. Proto jsem se tento rok připravila a vypsala si o které dny se jedná. Pro jistotu jsem si ještě nastavila upomínku v mobilu na předchozí den abych se pak nedivila😊

Čas se mění na jaře a na podzim. Jednu změnu už tak máme za sebou a jedna nás brzy čeká.  Na jaře se hodiny mění na letní čas, na podzim se jedná o čas standardní. Doma mu také říkáme zimní i když je prý toto označení nesprávné.

 

  • Letní čas začíná platit v noci 31. března. Hodiny se posouvají o hodinu vpřed ze 2:00 na 3:00. Váš spánek tak bude o hodinku kratší a venku bude světlo o hodinu déle.
  • Standardní („zimní“) čas začíná platit v noci 27. října. Hodiny se posunou ze 3:00 na 2:00. Přispíte si tak o celou hodinu déle.

 

Proč se vlastně čas mění?

Střídání času bylo kdysi zavedeno za účelem šetření elektrické energie. Venku bylo déle vidět a proto se umělé osvětlení zapínalo později. Přeci jen už je to více než sto let od doby a tak už to může být úplně jinak. Možná i proto se začalo mluvit o tom jestli se má střídání času zachovat.

Našla jsem článek, který píše o zrušení střídání a zimního a letního času v roce 2021. Rozhodl se tak Evropský parlament. Každý stát si sám určí, jestli zůstane pouze letní či standardní čas. Někde jsem našla, že více lidí by zvolilo letní čas a jinde zase o návratu ke standardního času.  Odkaz na článek najdete dole kdybyste si ho chtěli přečíst.

Uvidíme co přinesou další roky a jestli se čas měnit bude nebo ne, případně který čas nám zůstane. Vím, že někteří lidé snáší střídání času velice špatně (hlavně letní čas kdy spíte o hodinu méně). Já osobně střídání času nijak nepociťuji, ale můj přítel to snáší velice špatně. Vždycky mu to nějakou dobu trvá, než si na to zvykne (hlavně na letní čas). Přemýšlela jsem nad tím jestli nechat oba časy nebo zvolit jen jeden. Jenže co z toho je pro nás nejlepší?

Tady je příklad, jak by to vypadalo. Pro jaký čas byste byly vy? Napište mi do komentáře který čas je pro vás lepší.

 

V případě zavedení zimního času po celý rok: bude ráno světlo o hodinu dříve ale zase večer sluníčko o hodinu dříve zapadne. Kdo je v létě venku rád co nejdéle asi nebude moc potěšený. Jedině si některé aktivity přesunout na brzy ráno ☹

V případě zavedení letního času po celý rok: Ráno bude déle tma, ale večer zase o hodinu déle světlo.  Kdo nerad vstává do tmy asi nebude zavedením letního času moc potěšený.

 

 

Tak ať tu nadcházející změnu času dobře zvládnete. Další změna času nás už totiž čeká za necelý měsíc.

Verča

 

 

Článek o rozhodnutí parlamentu: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropsky-parlament-zmena-casu.A190326_125500_zahranicni_cern