, V obchodě koupíte vejce velikosti S, M, L a někdy i XL. Jaký je ale mezi nimi váhový rozdíl? Vejce velikosti M koupíte mezi 53-63 gramy, tedy s maximálním rozdílem 10 gramů. Stejně tak i vejce velikosti L. U vajec velikosti S a XL je už odchylka větší. Do velikosti S patří vajíčka od 35 do 53 gramů a u vajec XL je to od 73 do cca 105 gramů, takže tam už je rozdíl větší. Četla jsem i o XXL vajíčkách nebo abnormálně velkých vajíčkách jak se jim správně říká. To jsou vajíčka nad 105 gramů, mívají až 3 žloutky, těch je ale minimum. Ty se ale podle mě do obchodu nedostanou, nebo jsem na ně jen nikdy nenarazila. Všechny údaje naleznete v tabulce hned dole pod úvodem.

Článek o velikosti vajec jsem chtěla napsat už dávno, protože mi to přijde jako velice důležitá informace. Už několikrát se mi stalo, že jsem měla jen vajíčka jiné velikosti a nevěděla kolik jich použít,ale a teď už budu hned vědě:-). Rozdíly jsou často docela velké a proto si už do receptů píšu i velikost vajec. Když jsem totiž použila velikost L a pak stejný recept zopakovala s velikostí S byl výsledek podstatně horší. Není divu, že byl horší když jsou malá vajíčka skoro o polovinu menší. Když jsem vejce zvážila zjistila jsem, že ty mrňousci mají jen 35 gramů a tak jsem měla do receptu dát vejce dvě.. U některých receptů to nevadí, ale u některých tím změníte výsledek k horšímu a to pak zamrzí. Přeci jen když už se s něčím děláte chcete aby se to povedlo.

Další situace kdy se vám bude hmotnost vajec hodit je když budete mít v receptu napsánu použijte půlku vajíčka. V mém případě je to docela často když mám na něco chuť, ale nemám ingredience na celou dávku. Od všeho tedy použiju půlku a pokud je v receptu jen jedno vajíčko nezbývá mi nic jiného než použít jen polovinu vajíčka. Když nastane taková situace vajíčko si rozšlehám a odvážím polovinu (nebo ho navážím podle toho jak velké vajíčko mám a jak velké bylo potřeba do receptu).

Velikosti kupuji různé. V mém oblíbeném obchodě mají levná vajíčka a to pouze velikosti S, tedy malá. Není to ale zrovna po cestě a tak je kupuji jen občas. V obchodě si vybírám podle receptů. Třeba v případě, že plánuji z vajíček míchaná vajíčka, vaječné košíčky, vaječné tortilly a podobné beru ty velká. Velká jsou většinou stejně drahá a za stejnou cenu jich tak mám víc. Opravdu to ale záleží na receptu. Mezi M a L, které kupuji nejčastěji takový rozdíl není a tak kupuji to co je zrovna v akci.

Snad se vám tyto informace pomohou tak jako pomohly mě. 😊

 

Váha jednotlivých druhů vajíček

Velikost

Váha

S

35-53 gramů

M

53-63 gramů

L

63-73 gramů

XL

73-105 gramů

Zdroj www.wikipedia.cz