Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik váží vejce?

Já ano, protože se mi občas recept nepovedl a já nevěděla proč. Pak mě napadlo vajíčka zvážit. Zjistila jsem, že se váhově dost liší, a tak není divu, když se recept nemusí povést při použití jiného vajíčka oproti minule. Řekla jsem si, že bych mohla dát dohromady tabulku a porovnat, jak se vajíčka velikostí S-L liší, pro případ, že to někdy zase já nebo kdokoliv jiný bude potřebovat vědět. Od teď si pokaždé zapisuji, jakou velikost vajíčka jsem do receptu použila (nebo gramy), abych pokaždé dosáhla stejně dobrého výsledku.

Pojďme se na to podívat:

 

Jaké se prodávají velikosti vajec?

 Nejčastěji velikosti S, M, L, ale existuje i XL (ty jsem ještě nikdy neviděla).

 

Jaký je mezi vajíčky dané velikosti váhový rozdíl?

 

Koupíte si pokaždé vajíčko velikosti S a myslíte, že je váha stejná? Omyl! Vejce stejné kategorie mají odchylku až 18 gramů. Pokud například do receptu použijete vajec 10, tak může být odchylka i 180 gramů, což už je podstatný rozdíl.

  • Vejce velikosti M má 53-63 gramů, tedy s maximálním rozdílem 10 gramů.
  • U vajec velikosti L od 63 do 70 gramů je rozdíl až 10 gramů.
  • U vajec velikosti S které spadají vajíčka od 35 do 53 gramů je rozdíl až 18 gramů.
  • Největší odchylka je u vajec XL do které patří vajíčka od 73 do 105 gramů. Rozdíl je tedy až 32 gramů.
  • Četla jsem i o XXL vajíčkách nebo abnormálně velkých vajíčkách, jak se jim správně říká. To jsou vajíčka nad 105 gramů, mívají až 3 žloutky, těch je ale minimum a osobně jsem je v prodeji nikdy neviděla.

Článek o velikosti vajec jsem chtěla napsat už dávno, protože mi to přijde jako velice důležitá informace. Už několikrát se mi stalo, že jsem měla jen vajíčka jiné velikosti a nevěděla kolik jich použít, ale a teď už budu hned vědět.

Například: Když jsem totiž použila velikost L a pak stejný recept zopakovala s velikostí S byl výsledek podstatně horší. Není divu, že byl horší, když jsou tato vajíčka skoro o polovinu menší. Když jsem vejce zvážila zjistila jsem, že ty mrňousci mají jen 35 gramů, a tak jsem měla do receptu dát vejce dvě. U některých receptů to nevadí, ale u některých tím změníte výsledek k horšímu, a to pak zamrzí. Přeci jen když už se s něčím děláte chcete, aby se to povedlo. Vždy je lepší si zapsat kromě počtu vajec i celkovou váhu. Ať už příště použijete vejce jakékoliv velikosti, budete se řídit váhou.

 

Váha jednotlivých druhů vajíček

Velikost Váha
S 35-53 gramů
M 53-63 gramů
L 63-73 gramů
XL 73-105 gramů

Zdroj tabulky  www.wikipedia.cz

 

A kolik váží žloutek? Nejčastěji jsem navážila 15-20 gramů, ale každé vajíčko je originál, tak se váha bude vždy trochu lišit.