Dřevo je materiál o který je třeba pečovat. Když to tak není začne ztrácet barvu a také může popraskat. Doma používáme dřevěné nádobí, příbory a ještě máme dřevěné prkénko. Otestovala jsem to ale i v práci na dřevěném nábytku kde také fungoval skvěle. Když nábytek nebo cokoliv ze dřeva potřete krémem a následně vyleštíte uvidíte okamžitě ten rozdíl. Dřevo bude tmavší, sytější barvy, hydratované…zkrátka jako nové. Krémy pečující o dřevo nejsou zrovna levné, tenhle domácí krém je ale otázkou pár korun. Protože jsem chtěla vědět na co všechno lze ještě krém použít zkusila jsem ho na další materiály. Kožené boty vyleštil perfektně,  na helmu a koženou sedačku také fungoval výborně. Na lesklých materiálech jako je sklo nebo lesklý plast ho ale nedoporučuji, protože na nich zůstane mastný film. Pokud si s ním chcete naleštit boty, helmy, sedačku, kožené oblečení tak funguje perfektně. Stačí nanést trochu krému a rozleštit. Mimochodem díky vosku bude vše rovnou i naimpregnované.

Suroviny

  • 50g tekutého oleje (ideálně bez vůně)
  • 10g včelího vosku

Příprava

  • Olej i včelí vosk dejte do zavařovací sklenice (bez víka). Dejte jí do malého hrnce s vodou, vodu tak, aby sahala do půlky láhve. Vařte do rozpuštění všech surovin. Mícháním můžete urychlit rozpouštění vosku.

    Když je vosk rozpuštění přelijte krém do připraveného obalu. Vosk tuhne opravdu rychle takže s přelitím nečekejte.

    Krém nechte ztuhnout v lednici nebo při pokojové teplotě. Po ztuhnutí můžete krém promíchat aby byl tekutější. Teprve po ztuhnutí krém zavíčkujte.

 

Použití: Malé množství krému naneste na dřevěný povrch a suchým nebo navlhčeným hadříkem rozleštěte. Podle potřeby přidejte více krému. Po nanesení krému nechte povrch uschnout alespoň hodinu před prvním použití,

 

Na co všechno krém používat? Dřevěné prkénko, dřevěné nádobí, příbory, dřevěný nábytek…ale také na matné helmy, kožený nábytek a oblečení, kožené nebo koženkové boty.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok