Přírodní hydratační balzám na rty s medem a vitaminem E. Pečujte o své rty a uvidíte, že vám to vrátí. Pravidelným používáním balzámu zabráníte rozpraskání rtů a jejich vysoušení. Budou vypadat zdravěji a také budou velice jemné. Med je přírodní antibiotikum a pomůže vám urychlit i léčbu zánětů, oparů nebo jiných bolístek jako je například prasklý koutek.

Tento balzám je také univerzální hydratační krém. Můžete si jeden nebo dva vyrobit navíc a používat je na suché lokty, rozpraskané paty anebo na strie a jizvy. Ráda si ho beru na cesty. Stačí mi jeden kelímek a ušetřím tím hned několik produktů.

 

 

Budete potřebovat:

 • 16g mandlového oleje
 • 5g medu – pěkně tekutý med (krystalky cukru by se nemusely rozpustit)
 • 3 gramy včelího vosku
 • 10 kapek vitaminu E (použila jsem TENTO)
 • 2 kapky vůně do kosmetiky, použila jsem medovou (není nutná). Také lze použít přírodní silice (levandule apod.)

Pomůcky: malý hrnec, voda, malá zavařovací sklenice, gramová váha na zvážení surovin (od oka to nepůjde)

Obal: kulatá dóza, dóza od jiného balzámu na rty (suchá a čistá)…balzám není tuhý, není možné použít vysunovací tuby.

Postup:

 1. Jako první si připravte čistou, suchou sklenice. Používám malé sklenice na zavařování, třeba od jogurtu.
 2. Nalijte do ní mandlový olej a včelí vosk. Vosk se prodává v různých podobách. Ať už máte jakoukoliv, je lepší udělat z vosku co nejmenší kousky. Urychlí to rozpouštění vosku a zkrátí dobu vaření. Vše je lepší vařit co nejméně, pro zachování maxima prospěšných látek.
 3. Dále budete potřebovat malý hrnec nebo pánvičku. Postavte do ní sklenici a do pánve nalijte vodu sahající do půlky sklenice. Pozor, voda se nesmí dostat dovnitř.
 4. Zapněte sporák a zahřívejte na střední teplotu. Občas promíchejte. Za pár minut bude vosk rozpuštěný. Hned jak uvidíte, že se rozpustil, přidejte med, vitamin E a případně i medovou vůni do kosmetiky nebo nějakou silici (levanduli, pomeranč…). Vitamin E je velice tuhý, budete muset lahvičku pořádně zmáčknout.
 5. Promíchejte a odstavte. Sklenici opatrně chytněte rukavicí nebo utěrkou. Nyní je třeba pracovat rychle, jinak vosk v balzámu ztuhne. Přelijte do připraveného obalu. Kdyby náhodou balzám ztuhl než ho celý přelijete, vraťte ho na sporák a zahřívejte, dokud se znovu nerozpustí.
 6. Až bude balzám vlažný, znovu ho promíchejte ho. Med se může oddělovat a občasné promíchání pomůže složky lépe propojit. Poté ho dejte do lednice a po ztuhnutí opět promíchejte.
 7. Balzám je nyní hotový. Kdyby se někdy med oddělil stačí balzám pro míchat. Při delším stání nebo vysokých teplotách je to možné. Stalo se mi to jen jednou a to právě v létě.
 8. Sklenici si nechte na další rozpouštění kosmetických surovin. Vosk jde velmi špatně umýt, jen očistěte nožem, co jde a zbytek nemá cenu řešit.

Nikdy sklenici nedávejte do myčky! Vosk by se nalepil na nádobí i myčku.

 

Obal: obal musí být čistý a suchý pro zachování dlouhé trvanlivosti.

 

Použití: balzám naneste na rty nebo suchou pokožku a rozetřete

Na fotce vidíte oddělení medu. Proto je třeba balzám ještě promíchat. 

Skladování: při pokojové teplotě. Do balzámu nesahejte mokrými prsty

Trvanlivost: 1 rok