Rostlinná mléka jsou skvělou náhradou za mléko kravské. Nejznámější je asi mléko mandlové a sójové, ale ve skutečnosti jich je mnohem více. Protože jsem už všechna mléka vyzkoušela, začínám zkoušet různé kombinace. Rostlinná mléka se dají ochutit kořením jako je skořice, vanilka, také přidat kakao…Další možnost je zkombinovat různé druhy semínek nebo oříšků a vytvořit si další druhy mléka.

Jako první jsem udělala mléko ze slunečnicových semínek a mandlí. S výsledkem jsem spokojená, takže jsem se rozhodla nahrát recept na stránky. Jestli už vás nudí mandlové mléko a další jednodruhová mléka, začněte experimentovat a vyzkoušejte různé kombinace. Získáte tak další chutná mléka do kaše, smoothies, na pečení nebo jen tak na pití.

Mléko ze slunečnice a mandlí se dá použít do studené i teplé kuchyně. Stačí s ním nahradit kravské mléko a můžete z něj upéct skvělé koláče, zákusky, uvařit různé kaše nebo připravit smoothie či smoothie bowl. Samotné je také moc dobré.

Už se těším na další kombinace. Dejte mi vědět, jestli vám tahle kombinace chutnala anebo napište, jakou kombinaci mám příště zkusit😊.

 

Suroviny:

  • 1 litr vody
  • 50g slunečnicová semínka (loupaná)
  • 50g mandle (loupané nebo neloupané)

 

Postup

  1. Slunečnicová semínka i mandle zalijte vodou a nechte přes noc (8 hodin) namočit. Pro tělo jsou tak stravitelnější, a navíc půjdou lépe rozmixovat.
  2. Pokud použijete mandle loupané, bude mít mléko jemnější chuť. Se slupkou bude více mandlové.
  3. Druhý den vodu slijte, mandle i slunečnici nasypte do mixéru a zalijte litrem studené vody.
  4. Mixujte 1-2 minut (záleží na mixéru, může to trvat i déle).
  5. Mléko přeceďte přes plátýnko, sáček na přípravu rostlinných mlék nebo jemné síto a vymačkejte.

 

Další možnosti:

Do mléka se dá přidat hořké kakao, vanilkový extrakt, mletá skořice, kardamom…

 

Použití

Mléko lze použití do teplé i studené kuchyně. Na přípravu kaší, smoothie, smoothie bowl, ale i na pečení. Stačí s ním nahradit mléko kravské nebo jiné mléko, které je uvedené v daném receptu.

 

A co se semínkovou drtí?

Drť ze semínek, která vám zůstane v sítu můžete použít do müsli tyčinek, kaše nebo jiných receptů. Byla by škoda to vyhodit😊

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 3 dny