Před rokem jsem si objednala první bezobalové mýdlo na obličej, taky jedno na vlasy a pak ještě jedno namísto sprchového gelu. Zajímalo mě, jestli je možné si tato mýdla vyrobit i doma. Přečetla jsem si složení a přemýšlela nad tím, jak si mýdlo doma vyrobit. Kupované bylo z ručně dělaného mýdla – tedy  s použitím louhu. Já mám z louhu velký respekt, proto jsem základ vyměnila za mýdlovou hmotu. Stojí pár korun a je to vlastně hotové mýdlo. Stačí ho nakrájet a rozpustit. Tím je vyřešený základ a vy už do něj jen přidáte, co potřebujete podle toho, na co je mýdlo určené. S použitím mýdlové hmoty bude jeho příprava rychlovka. Stačí jeho přípravě věnovat pár minut a mýdlo je hotové. Není rozdíl vyrábět jedno mýdlo nebo mýdel deset. Jestli se vám mýdlo osvědčí, vyrobte si mýdlo klidně na celý rok dopředu.

Porovnávala jsem obě mýdla na obličej a pozorováním zjistila pár rozdílů.

 

Domácí mýdlo na obličej:

Vydrží mnohonásobně déle

Je podstatně levnější

Pění o něco méně

To jsou jedině rozdíly. Mýdlo je určené pro smíšenou nebo mastnou pokožku. U suché bych doporučila použít mastnější krém po jeho použití. Aktivní uhlí (v seznamu surovin je, kde ho seženete) má silné čistící účinky. Zbavuje pleť nečistot, detoxikuje, zbaví ji zbytků kosmetiky a zabraňuje vzniku akné. Stejně tak bojuje s akné i tea tree. Přidala jsem i kaolin, který pokožku zjemní, detoxikuje a čistí do hloubky.

Já jsem spokojená. Sice to není 100%  Zero waste, ale z jednoho sáčku mýdlové hmoty uděláte hodně mýdel, které by vám možná vydržely i na několik let. Oproti gelům v plastových lahví je to rozhodně lepší varianta. Hlavní však je, že se jedná o přírodní péči o pleť zbavenou škodlivých látek. Vaše pokožka bude krásná, zdravá a bez pupínků

 

Budete potřebovat:

  • 250g průhledné glycerinové hmoty (nebo kozí)
  • 2 lžíce oleje vhodného pro vaši pleť (meruňkový, sójový, mandlový-ten jsem použila já)
  • 20 kapek tea tree silice
  • ½ lžíce aktivního uhlí (2 lžičky)

*volitelně: 1 lžíce kaolinu (ODKAZY)

Postup:

Mýdlovou hmotu odvažte a nakrájejte na menší kostky. Je docela měkká, jde to velice dobře. Hmotu rozpusťte ve vodní lázni: vezměte si větší kovovou mísu, dejte do ní mýdlo a postavte jí nad hrnec plný vroucí vody. Voda se misky může dotýkat, jen se nesmí dostat dovnitř. Kdyby se nedotýkala, trvalo by rozpouštění mnohem déle. Mýdlo lze rozpustit i v mikrovlnce. Nakrájené mýdlo dejte do misky a zahřejte na 15 sekund. Promíchejte a opakujte do rozpuštění. Lepší volbou je ale vodní lázeň.

Do rozpuštěného mýdla přidejte uhlí, tea tree a olej. Použila jsem mandlový, nic jiného jsem doma neměla. Příště možná zkusím meruňkový. Promíchejte a odstavte ze sporáku.

Mýdlo rovnou přelijte do formy. Tuhne velice rychle. Jako formu použijte silikonové formy nebo vyšší plech vyložený pečícím papírem. Také různé ozdobné formy – květiny apod. lze použít.  Počkejte hodinu a poté mýdlo vyklopte. Nakrájejte na požadovanou velikost.

Mýdlo skladujte v uzavřeném obalu nebo si ho postavte na linku.

Použití:

  • Umyjte si obličej vodou. Rukou třete mýdlo jako když si myjete ruce a pěnu pak naneste na obličej. Nebo rovnou mýdlem obličej několikrát potřete. Mokrou rukou napěňte mýdlo na obličeji. Také lze napěnit mokrou žínku tím. Pak s ní obličej umyjte.
  • Důkladně smyjte vodou.
  • Po použití naneste hydratační krém. Po umytí budete mít pocit lehce stažené pokožky, proto nezapomeňte obličej natřít.
  • Používejte 1-2 krát denně jako mýdlo na odstranění nečistot z obličeje

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok