Často při výrobě kosmetiky používáte včelí vosk musíte po každé ukrajovat z tvrdého bloku potřebné množství (nebo v případě voskových mezistěn utrhnout)? Peletky z vosku jsou proto pohodlnější řešení které vám ušetří spoustu času. Včelí vosk rozpustíte a nakapete do studené vody (s tvarem si nelámejte hlavu). Peletky pak můžete přesypat do sáčku nebo krabičky kde budou připravené k použití. Další možnost je odvážit si často používané množství, nasypat do malého sáčku a ten označit etiketou s popiskem kolik pytlík váží. Výroba peletek je velice snadná a nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení. Pokud si chcete peletky z vosku také vyrobit přečtěte si jak na to:

Suroviny

 • 100g Včelího vosku*
 • 500ml Studené vody
 • Malá nepřilnavá pánev nebo Miska na vodní lázeň a hrnec s vodou
 • Miska

*koupíte na internetu nebo ve v obchodech se včelařskými potřebami 1 kg okolo 350 Kč

Příprava

 1. Vosk na nejnižší teplotu roztavte ve vodní lázni (nebo pokud nemáte rovnou v pánvi). Nízká teplota je důležitá pro zachování maximálního množství živin a vitaminů včelího vosku. Mikrovlnku moc nedoporučuji, jde to v ní opravdu hodně špatně a vosk se v ní znehodnocuje.
 2. Než se vosk roztaví připravte si větší misku plnou studené vody.
 3. Tekutý vosk pomocí malé lžičky kapejte do vody a tvořte malé pecičky. Vždy kápněte vosk do vody, rychle zdvihněte, posuňte se o kousek vedle a takto pokračujte. Vosk vám bude na lžičce tuhnout proto pracujte rychle a občas vosk ze lžičk setřete zpátky k ostatnímu vosku.
 4. Když máte v misce málo míst, vyrobené peletky naberte do sítka a nechte okapat.
 5. Jelikož vosk opravdu rychle tuhne nechte stále ve vodní lázni nebo dohřívejte v pánvi.
 6. Pokračujte do spotřebování vosku.
 7. Vyrobené peletky naberte do síta a nechte okapat.
 8. Poté rozložte na talíř a nechte úplně uschnout
 9. Uložte do zavírací nádoby

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: několik let