Miluju vůni levandule. Proto když jsem se rozhodovala, jakou vůni parfému bych chtěla, skončila jsem právě u ní. Parfémy mě nikdy nelákaly, tedy alespoň ne ty klasické. Vůně byly moc umělé anebo byl parfém moc silný. Určitě už kolem vás také někdy někdo prošel a ještě dlouhou dobu jste cítili silnou vůni jeho parfému. Dávám přednost přirozené vůni. Příjemné, ne moc výrazné. Asi před měsícem mi přišly nové zásoby na výrobu kosmetiky a mezi nimi také levandulová silice.

Řekla jsem si, že si udělám radost a vyrobím parfém. Zvolila jsem tuhý parfém, ten jsem ještě nezkoušela. Na jeho výrobu budete potřebovat včelí vosk, olej, levandulovou silici a pokud chcete i rozmarýnovou silici. Podle toho, kolik silice použijete, bude parfém vonět více či méně. Protože se jedná o tuhý parfém, nanáší se prsty. Nanáší se na krk a zápěstí, kde se rozvoní nejvíce. S vůní jsem velice spokojená, přesně tak jsem si to představovala. Je příjemná, květinová, ne moc výrazná…prostě dokonalá.

Výběr je silic je velký a taky je můžete navzájem kombinovat. Proto si můžete vyrobit hned několik parfému a střídat je podle nálady😊. Výroba parfému je otázkou chvilky a vyjde vás na pár korun. Uvidíte, že budete mít z výsledku velkou radost. Protože která žena by nechtěla mít vlastní parfém?

 

Suroviny na 1 parfém (vystačí na 1 obal od pudru)

 • 8g mandlového oleje (nebo jiného tekutého oleje)*
 • 5g včelího vosku
 • 15-50 kapek levandulové silice (používám silici od Tierra Verde: seženete zde: eshop)

 • Volitelně: 5-15 kapek rozmarýnu (skvěle doplňuje levanduli)
 • Obal: například od pudru, kovová dóza…

Pomůcky: malá zavařovací sklenice, váha s přesností na gramy, malý hrnec

*nedoporučuji olivový olej, má výraznou barvu a vůni

 

Postup:

 1. Včelí vosk nakrájejte na menší kousky. Vosk nezkoušejte strouhat, špatně se dostává ze struhadla. Když vosk nakrájíte, bude se rychleji rozpouštět. Použila jsem žlutý včelí vosk.
 2. Vosk nasypte do sklenice a k němu přidejte i mandlový olej.
 3. Sklenici postavte do malého hrnce, ve kterém je voda sahající do půlky sklenice. Toto množství vody je dostačující. Když použijete více vody, mohla by při vaření nacákat do sklenice a parfém zničit.
 4. Sporák zapněte na střední teplotu, ať se voda vaří, ale moc nebublá. Vařte do rozpuštění vosku. Trvá to 5-10 minut. Občas můžete promíchat.
 5. Až se vosk rozpustí, vypněte sporák. Přidejte levandulovou silici a promíchejte. Po přidání silice už parfém nevařte.
 6. Opatrně vyndejte sklenici a přelijte do připraveného obalu. Vosk tuhne velice rychle, proto nečekejte a hned po vypnutí a přidání silice, parfém nalijte do obalu.

Kolik silice přidat? Když přidáte 15 kapek levandulové silice, bude parfém vonět slabě. Pro středně silný parfém použijte 30 kapek a pro výraznější vůni 50 kapek. Třeba vám bude vyhovovat jiné množství. Pokud nevíte, vyzkoušejte 30 kapek a uvidíte, jestli příště přidáte nebo uberete. Já jsem ještě přidala 5 kapek rozmarýnu, který levanduli pěkně doplní. Místo levandule můžete použít například citrón nebo pomeranč. Postupně budu zkoušet různé kombinace a ty, které se mi budou líbit, doplním do tohoto receptu.

 

Parfém nechte bez hnutí vychladnout. Za 15-30 minut ztuhne a poté můžete obal zavřít. Do té doby obal nezavírejte, ať se na víčku nevytvoří voda.

 

Použití: Parfém taje teplem prstů. Proto ho chvilku přejíždějte prstem. Poté parfém namažte na krk a zápěstí.

 

Poznámka: Pokud by vám vyhovovala jiná tuhost parfému, můžete upravit množství oleje. Pro méně tuhý parfém přidejte trochu oleje.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok