Stačí chvilka a můžete si vyrobit nádherně vonící deodorant. Obsahuje levandulový olej, včelí vosk, bambucké máslo, kukuřičný škrob, jedlou sodu a přírodní silice. Složení je tedy čistě přírodní, žádná chemie. Když jsem v obchodě četla složení deodorantů a antiperspirantů, nevěděla jsem, co to vlastně čtu. Většina je latinsky (asi jsem se tu latinu měla ve škole lépe učit). Deodoranty nebo antiperspiranty, nehledě na to, v čem jsou zabalené, obsahují hliníkové soli nebo jiné nebezpečné látky. Určitě jsou na trhu i přírodní, ale ty jsou zase velice drahé. Nějakou dobu jsem nepoužívala nic, jen proto, že jsem nevěděla, co si koupit. To mi zrovna moc nevyhovovalo. Pak jsem si začala vyrábět různé druhy deodorantů a hledala ty, které mi budou sedět. Našla jsem jich hned několik, tak to střídám podle chuti.

Můj favorit je rozhodně tento deodorant, protože krásně voní po levanduli. Základem je domácí levanduloví olej. Můžete ho vyrobit i více. Levandulový olej lze použít do domácí kosmetiky, na kousnutí od hmyzu, péči o vlasy a vlasovou pokožku anebo jako masážní olej. Kvůli kosmetice jsem na zahradě zasadila levanduli, a tak si sklízím vlastní. Výroba deodorantu je už otázkou pár minut. Jen vše zahřejete a je to. Vyrobit si můžete jeden nebo hned několik deodorantů. Trvanlivost je asi tak rok, dá se tedy vyrobit i do zásoby. Já si vždycky připadám jako královna, když mám ve skříňce 20 deodorantů. Přitom vyjdou mnohem levněji, než když si je koupíte. Mám tedy radost, že jsem utratila méně, mám přírodní kosmetiku a zároveň ušetřila mnoho plastových obalů.

Uvidíte, že z něj taky budete mít radost😊.

 

Ingredience:

  • 60g levandulového oleje (recept níže)
  • 25g včelího vosku (žlutého)
  • 15g bambuckého másla
  • 6g jedlé sody (1 lžička)
  • 4g kukuřičného škrobu (1 lžíce), lze použít i tapioka škrob anebo rýžový

 

Levandulový olej

  • 120g mandlového oleje
  • 6 lžiček levandulových pupenů

 

Postup:

Začneme výrobou levandulového oleje: Levanduli zalijte mandlovým olejem. Levandulové pupeny musí být sušené. Nyní můžete olej zahřát, pokud se vám nechce čekat anebo ho nechat poctivě vylouhovat. Olej zahřívejte na nejnižší teplotu 2-4 hodiny. Podle potřeby dolévejte do původního množství. Nebo olej s levandulí nalijte do sklenice, zavřete a nechte 1-2 měsíce louhovat na teplém místě. V létě je ideální okno, na které svítí sluníčko.

Poté olej sceďte pře síto a vymačkejte z levandule co nejvíce tekutiny.

 

 

 

 

Výroba deodorantu:

  1. Připravte si čistou zavařovací sklenici. Nasypte do ní škrob, jedlou sodu, přidejte i včelí vosk, bambucké máslo a levandulový olej.
  2. Sklenici dejte do malé pánve nebo hrnce. Kolem nalijte vodu tak, aby sahala do půlky sklenice. Do sklenice se nesmí dostat voda.
  3. Poté zapněte sporák na střední nebo nízkou teplotu. Za občasného míchání vařte do rozpuštění všech složek. Nejpomaleji se rozpouští včelí vosk, proto mu můžete pomoci zamícháním anebo ho předtím nakrájet na menší kousky. Nezkoušejte ho strouhat, moc to nejde a jde to špatně umýt.
  4. Až bude vše rozpuštěné, sporák vypněte. Přidejte levandulovou a pomerančovou silici. Použila jsem 10 kapek levandule a 10 kapek pomeranče. Třeba si příště množství upravíte, pokud byste chtěli více či méně výraznou vůni.
  5. Vosk velice rychle tuhne, proto okamžitě nalijte obsah sklenice do formy. Nejlepší jsou silikonové formy, třeba na muffiny. Jde to z nich krásně vyklopit. Použít se dají i kovové. Toto množství vám vystačí na 1-2 deodoranty, záleží na velikosti formy. Zvolit můžete i silikonové formy na pralinky, tak jako já. Dávám přednost menšímu deodorantu, kdybych si ho třeba chtěla vzít na cesty.
  6. Deodorant nechte 30-60 minut ztuhnout. Pro urychlení můžete formu nebo formičky postavit na prkénko, naplnit a odnést do lednice. Pak je to otázkou pár minut.
  7. Po vychladnutí vyklopte.

Tady je výsledek:

Skladování: Deodoranty můžete skladovat ve skleněné, kovové nebo jiné dóze. Ráda používám kulaté plechové dózy. Jde to ale i bez formy. Ten deodorant, který zrovna používám, nechávám na tácku v koupelně. Vydrží bez problému i bez obalu.

Trvanlivost: 1 rok. Záleží na trvanlivosti použitého oleje a másla.

 

Tip na to, kde sehnat jedlou sodu bez plastového obalu. Věřte mi, že je to docela oříšek. Nakonec jsem ji ale sehnala u firmy Tierra verde: e-shop. Mají různě velké balení. Jako jediná je v papírovém obalu a proto používám pouze tuhle značku. Soda se vám bude hodit nejen do kosmetiky, ale také na úklid domácnosti.

 

Poznámka: Na deodorant můžete použít všechny možné silikonové formy. Například zvířátka či kytičky. Já jsem si vyrobila deodorant ve tvaru slona. Špatně jsem přecedila levandulový olej, to jsou ty tečky na něm, ale to nevadí.