Vonné vánoční svíčky nebo spreje nejsou zrovna levné a tak jsem se tento rok pustila do výroby vlastní vánoční vůně. Toto je první, ale ještě mám pár nápadů tak uvidíme, co z nich vzejde😊 V této vůni najdete pomeranč, skořici, nové koření a hřebíček. Dohromady tvoří úžasnou vánoční vůni. Stačí vše zalít vodou a na nejnižší teplotu zahřát. Vůni můžete vařit, jak dlouho chcete nebo jí vždy jen chvilku povařit, aby se vůně dostala do všech koutů domácnosti. Když Jarda přišel domů myslel, že vařím horké jablíčko a kamarádka se zase ptala kde je ten svařák, že by si dala😊

 Mám ráda, když to doma voní cukrovím nebo svařákem a takhle to u nás voní Vánocemi i když zrovna nic nepeču nebo nevařím.

Suroviny

  • 1 pomeranč
  • 2 celé skořice
  • 2 lžičky mleté skořice
  • 15 kuliček nového koření
  • 10 celých hřebíčků nebo ½ lžičky mletého
  • 1 litr vody + další na dolití

Příprava

Pomeranč nakrájejte na kolečka. Spolu s ostatními přísadami nasypte do hrnce. Přidejte litr vody.

 

Použití: vůni přiveďte k varu a poté ztlumte teplotu na nejnižší. Není nutné, aby se vůně vařila naplno, jen aby z hrnce šla pára. Vůni můžete vařit jen chvíli, než se byt provoní nebo v průběhu dne dolévat vodu a nastavit na sporáku nejnižší teplotu (udržování teploty). O Vánocích máme vždy vůni na sporáku a asi tak po hodině doliju vodu do původního množství. Jen dávejte pozor, aby se voda nevyvařila.

Vůni můžete po vychladnutí přelít do zavírací sklenice a uložit jí do lednice. Používat jí můžete po dobu 3-4 dnů nebo dokud vůně nezmizí. Sklenici s vůní také můžete postavit do místnosti jako vůni. Bude vonět i pokud se nevaří, jen o něco méně.

 

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 3-4 dny