Návod na voňavku z včelího vosku, která odpuzuje moli a hmyz. Když už investujeme do svého šatníku je poslední věc kterou by jsme chtěly rozkousané oblečení. Proto jsem dala dohromady tuhle voňavku na ochranu oblečení.  Jestli něco moli nesnášejí tak je to levandule a tak bylo její použití jisté. Použila jsem ale i tea tree a citrón které odpuzují snad všechny druhy hmyzu. Nejlepší na tom je to, že voňavku vyrábíte pouze jednou. Až přestane vonět stačí ji roztavit a přidat znovu levanduli a další oleje. Včelí vosk tedy kupujete jen jednou.

Suroviny

  • 30g včelího vosku
  • 1 lžíce sušené levandule
  • 25 kapek esenciálního oleje levandule
  • 25 kapek esenciálního oleje tea tree
  • 15 kapek esenciálního oleje citronu

*pokud nemáte tea tree a citron přidejte do voňavky více levandule. 

  • Pomůcky: forma silikonová (větší nebo menší tvary), zavařovací sklenice nebo miska na vodní lázeň, malý hrnec, lžíce na promíchání

Příprava

  1. Včelí vosk roztavte v misce na vodní lázeň společně se sušenou levandulí. Další možnost kterou také často používám je dát včelí vosk s levandulí do zavařovací sklenice. Položte jí do malého hrnce do kterého nalijete vodu tak do půlky sklenice. Při vaření nesmí voda cákat dovnitř sklenice, takže podle toho upravte teplotu. Sklenici nechte při roztavování vosku nezakrytou.
  2. Odstavte a ihned přidejte esenciální oleje. Při delším čekání vosk ztuhne. Zahříváním účinky esenciálních olejů slábnou, proto se přidávají až teď.
  3. Rychle přelijte do připraveného obalu a nechte vychladnout.

Z jedné várky můžete vyrobit 1 velkou voňavku nebo několik malých (forma na led, pralinkové formy…). Do skříně dejte jednu a zbytek uložte do zavřené dózy aby vůně nezeslábla. Až přestane voňavka ve skříni vonět použijte novou nebo tu starou roztavte a přidejte do ní znovu všechny esenciální oleje a levanduli..

Pro závěsnou voňavku dejte po nalití do formy kus ulomené špejle  (nebo kousek brčka). Pokud nedrží přichytněte jí kolíčkem na prádlo. Kroucením špejli nebo brčko vytáhněte – ideálně dokud ještě není voňavka úplně tvrdá aby to šlo dobře. Pak už jen stačí provléknout dírkou šňůrku a voňavku zavěsit.

 

Přestala už voňavka vonět?

Až přestane vonět můžete vosk znovu roztavit a opakovat přidání esenciálních olejů. Voňavka vám tak vydrží napořád