Už vás někdy napadlo vyrobit si domácí zubní pastu? Recept už snad ani nemůže být snadnější. Stačí když všechny suroviny smícháte a máte hotovo. Na rozdíl od většiny zubních past z obchodu obsahuje tato pasta pouze přírodní suroviny. Když to jde snažím se používat přírodní prostředky. Domácí pasta je navíc i levnější, takže ještě ušetřím. Nemusíte se bát, že by pasta nefungovala a zuby by nebyly vyčištěné. Obsahuje několik velice účinných surovin, které vám zuby dokonale vyčistí, vybělí a ještě osvěží dech. Při pravidelném používání zubní pasty budou vaše zuby zářivě bílé. U kupovaných bělících past je účinek okamžitý, ale do pár hodin zmizí. U této pasty je to přesně naopak, když budete pastu používat budou vaše zuby den ode dne bělejší a účinek rozhodně nezmizí. Pro sladkou chuť můžete přidat trochu tekuté stevie. Používáním domácí zubní pasty podporujete zdraví dutiny ústní, zabraňujete vzniku zubních kazů a vaše zuby budou zářivě čisté a bílé.

 

Výhody:

Aktivní uhlí: přirozeně čistící a bělící účinky, odstraňuje skvrny od kávy a cigaret

Kokosový olej: antibakteriální, zabraňuje vzniku zubních kazů a onemocnění dásní

Mořská sůl: pomáhá snížit zánět dásní a minimalizovat jeho příznaky, odstraňuje bakterie v dutině ústní, chrání před špatným dechem, pomáhá neutralizovat kyseliny v ústech

Jedlá soda: jemně abrazivní, čisticí účinek, odstraňuje zápach, zabíjí bakterie

Hřebíček: protizánětlivé účinky, osvěžuje dech, ulevuje od bolesti zubů, pomáhá při zánětu dásní

Suroviny

 • 50g jedlé sody
 • 35g mořské soli
 • 25g kokosového oleje
 • 10g aktivního uhlí
 • 3,5g mletého hřebíčku

Volitelně:

 • Pár kapek esenciálního oleje máty peprné – pro osvěžující mátovou chuť
 • Pár kapek esenciálního oleje hřebíčku- na záněty dásní, pro svěží dech
 • Pár kapek tekuté stevie- pro sladkou chuť

Obal: plastový, skleněný (kvůli obsahu aktivního uhlí nepoužívejte kov)

 

Pro menší množství: 2 lžičky jedlé sody, 2 lžičky aktivního uhlí, 1,5 lžičky mořské soli, 1 lžička kokosového oleje, 1/2 lžičky mletého hřebíčku

Příprava

 1. Všechny suroviny smíchejte. Pokud jste nesehnali mletý hřebíček můžete ho rozdrtit v hmoždíři a prosít přes síto. Používejte jen prášek, větší kusy by mohli poškodit dáseň. Pokud hřebíček nemáte vynechte ho.
 2. Pro ochucení pasty přidejte mátový nebo hřebíčkový olej (nebo oba). Přidávejte po kapkách a až budete s chutí spokojeni přestaňte. Pastu můžete také osladit pomocí tekuté stevie. Se stevií opatrně, protože když jí dáte hodně bude pasta hořká.
 3. Uložte do malé uzavíratelné dózičky

 

Použití: Zubní pastu naneste na mokrý kartáček. Použijte k tomu třeba lžičku, ale nikdy kartáček nenamáčejte do pasty (kvůli hygieně a trvanlivosti). Zuby čistěte po dobu 2 minut, poté ústa vypláchněte vodou.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok