Domácí celozrnný chléb obsahuje jak žitnou tak pšeničnou celozrnnou mouku. Pro odlehčení jsem použila i trochu mouky hladké. Celý chleba je bohatě posypaný ovesnými vločkami, kmínem sezamem, lnem a slunečnicovými semínky. Celozrnná mouka má vyšší obsah vlákniny a výživových látek protože vzniká umletím celého zrna včetně slupky. Vyzkoušejte ho a uvidíte že dobrý chleba nevyrobíte jen v domácí pekárně, ale i v normální troubě.

Suroviny

 • 365g pšeničné celozrnné mouky
 • 350ml vlažné vody
 • 100g hladké mouky
 • 35g žitné celozrnné mouky
 • 8g soli
 • 1 sáček sušeného droždí
 • Na posyp: ovesné vločky, kmín, sezam, len, slunečnicové semínka (jen jeden druh nebo všechno)

Příprava

 1. Vlažnou vodu o teplotě asi 45 stupňů smíchejte se sušeným droždím.
 2. Nechte 5 minut stát.
 3. Přidejte všechny mouky a sůl
 4. Ručně nebo v kuchyňském robotu vypracujte pružné těsto. Trvá to asi 5 minut než bude těsto dobře propracované.
 5. Zakryjte utěrkou a nechte 30 minut kynout ideálně na teplém místě.
 6. Znovu propracujte a opět něchte 30minut kynout.
 7. Vykynuté těsto podsypte moukou a vypracujte z něj bochánek. Také můžete použít formu na chleba a těsto do ní vložit.
 8. Chleba potřete vodou a posypte semínky.
 9. Pečte v předehřáté troubě na 220 stupňů po dobu 25-30 minut. K pečení používám spodní část trouby. Když jsem chleba dávala výše vršek byl připálený.

Skladování: při pokojové teplotě. Ideální je sáček nebo obal trochu pootevřít. V uzavřeném obalu se při delším skladování může vytvořit plíseň nebo se chleba zapaří.

Trvanlivost: max. 3 dny 

                                          V čem pečivo skladovat?

Často se mě ptáte, co máte dělat, aby vám chleba nebo jiné pečivo dlouho vydrželo. Jestli vám mohu něco z vlastní zkušenosti doporučit, tak je to funkční pytlík na chleba Wrap up. Je vyrobený tak, že pečivo dýchá a netvrdne. Také má protiplísňovou úpravu. Prodává se v různých velikostech i vzorech. Dá se použít na chléb, bagety, housky i jiné pečivo. Nebo si ho můžete vzít s sebou na bezobalový nákup pečiva. 

Podívejte se na test pytlíku a jeho výsledky: Funkční pytlík na chleba Wrap up . Já jsem s ním maximálně spokojená. Nemusím díky němu péct obden nové pečivo. Teď už mi vydrží mnohem déle:-).