Máte rádi jarní cibulku? Já si bez ní hodně jídel nedokážu představit. Používám ji jako ozdobu anebo na ochucení pokrmů. Mám na ní ráda, že chutná jako cibule a přitom nemá tak výraznou chuť. Když nechci aby v receptu převažovala chuť cibule, použiju cibulku jarní.

Celé ty roky jsem jarní cibulku kupovala. Zkoušela jsem si ji i vypěstovat ze semínka, nikdy se mi to nepovedlo. Na zahradě máme hodně suchou půdu, omezené zdroje vody a hodně kamenů. Asi jí tohle prostředí nevyhovovalo. Pak jsem se začala zajímat o zero waste a našla jsem plno rad, které mi do života hodně pomohly. Jednou z nich je možnost nechat si určité druhy zeleniny nebo bylinek dorůst. Dneska se s vámi chci podělit o mé zkušenosti. Věřím, že se vám to bude hodit. Když se budete držet návodu budete mít jarní cibulku zadarmo😊

 

Budete potřebovat:

  • Jarní cibulka (čerstvá)
  • Malý květináč
  • Voda
  • Kvalitní hlína (kupuji zahradnický substrát)
  • Nožík

Postup:

  1. Z jarní cibulky použijte zelenou část tak, jak jste zvyklí. Pro dopěstování si ale nechte pár centimetrů bílé části.
  2. Pokud cibulka nemá kořínky je lepší nechat ji pár dní naklíčit ve vodě. Vody dejte tolik, aby byly namočené pouze kořeny, nikoliv cibulka. Vodu denně vylijte a nalijte čistou.
  3. Naklíčenou cibulku zasaďte do květináče s hlínou. Stačí centimetr nebo dva hluboko. Některé cibulky jsem jen položila na hlínu a také vyrostly.
  4. Zalévejte a počkejte až vám cibulka doroste. Zelenou část v průběhu sklízejte. Zase doroste nová a tak stále dokola. Je to takové perpetum mobile (snad jsem to napsala správně)

Když jsem cibulku sázela poprvé čekala jsem na první výhonek celý měsíc. Už jsem chtěla cibulku vyhodit, že to nefunguje. Za měsíc občasného zalévání jsem najednou koukla za záclonu (mám je na parapetu u okně) a najednou tam byly dlouhé zelené stonky. Sázela jsem ji v létě a doteď z ní sbírám nať. Dorostla už asi desetkrát?

Další cibulku jsem rovnou zapíchla do květináče hlínou. Tentokrát to měsíc netrvalo. Za pár dní už cibulka začala růst jako divá. Vidíte ty dlouhé výhonky? To je za necelý měsíc, schválně jsem ji nestříhala.

Myslím si, že je to skvělý způsob jak šetřit peníze. Cibulku normálně spotřebujete celou, ale takhle z ní uděláte další a další. Uvidíme jak dlouho cibulku nebudu muset kupovat. Zatím vypadá báječně a je to už více než 3 měsíce.

Poznámka: Tak nyní už je to 6 měsíců a cibulka stále roste. Cibulku mám u okna i když je prosinec. Pořád roste jako divá:-)

 

Kde cibulku pěstovat? Vyberte světlé místo. Mám ji na parapetu u okna, nejsem si ale jistá jestli tam má zůstat i v zimě. Uvidíte kde vám poroste.

Jak často cibulku zálevat? Zalévám ji jednou za 3 dny. (přibližně). Kupodivu jí ani nevadí když na to týden zapomenu