Laté nemusí být jen z kafe. Stejně tak si laté můžete připravit i z čaje a to je také vynikající!

Dnes mám pro vás recept na luxusní laté z čaje Earl grey. Minulý týden mi přišel balíček z obchodu www.zdravizesrilanky.cz a v něm plno zajímavých potravin. Mezi nimi byl i čaj Earl grey. Čaj je sypaný, což mi vyhovuje. Nemám ráda sáčkové čaje. Zaprvé mi přijde, že vás čaj v sáčku vyjde dráž a zadruhé mi přijde zbytečné čaj balit do jednotlivých sáčků. Vystačím si s jemným sítkem pro drobné čaje jako je třeba Earl grey a na zelené a ovocné čaje mám takovou silikonovou pomůcku na louhování.

Poslední rok jsem k objevování nových jídel přidala i ochutnávání různých nápojů. Můžete se přidat ke mě a začít  ochutnávat nápoje z celého světa. Mám pro vás mnoho zajímavých receptů na teplé i studené nápoje o kterých jste ještě nikdy neslyšeli. Stačí pravidelně sledovat tyto stránky, protože recepty budou stále přibívat:-).

 

Čaj Earl grey

Earl grey mě zaujal svou chutí. Není to jen černý čaj. Je to černý čaj smíchaný s bergamotovou silicí. Zajímalo mě, jak vlastně bergamot vypadá, a tak jsem si to našla. Bergamot je zelený citrusový plod o velikosti pomeranče. Vypadá jako scvrklá limeta:-D (foto bergamotu). Mám dojem, že jsem tohle ovoce nedávno viděla v Masterchefovi, ale říkali mu jinak. Možná je těchto zelených „limetek“ ještě víc:-).

Tento jedinečný čaj si můžete vychutnat hned na několik způsobů: s mlékem, s cukrem a citrónem, ledový anebo jako laté s kopcem mléčné pěny😊. Laté, ať už to z kafe nebo z čaje bych mohla pít od rána do večera. Akorát mám jedno na stole a při psaní tohoto receptu upíjím. Lahůdka:-P.

Pojďme se tedy podívat na recept:

 

Suroviny:

  • 100ml vařící vody (ideální je 95 stupňů)
  • 100ml mléka
  • 1 lžička čaje Earl Grey (koupíte ZDE)
  • 2 lžičky cukru nebo podle chuti*

*Skvělé je i s medem

 

Postup:

Vodu vypněte těsně pod bodem varu. Čaj zalijte a nechte 3 minuty louhovat. 5 minut je maximum, pak už by byl čaj hořký. Poté čaj přeceďte přes jemné sítko. Čaj je velice drobný, možná bude potřebovat přecedit hned několikrát.

Poté čaj nalijte do hrnku a oslaďte. Míchejte do rozpuštění cukru.

Teď ní je čas připravit mléčnou pěnu. Existuje mnoho způsobů, jak si mléčnou pěnu připravit. Samozřejmě to jde i bez ní, ale s ní je to mnohem lepší😊. Já pěnu připravuji pomocí trysky na kávovaru. Dělám ji ze studeného mléka. Další možnost je takový malý šlehač, který pěnu z mléka vytváří. Pěnu připravte tak, jak jste zvyklí.

Nyní pěnu nalijte do hrnku s čajem. Můžete to lít i naopak, tedy čaj do pěny. Nevím, jak je to správně, ale nepřijde mi v tom velký rozdíl.

A co teď? Vychutnejte si svůj šálek dobrého Earl grey laté a užijte si chvilku nic nedělání😊.

 

Úpravy receptu:

  • Přijde vám chuť laté málo výrazná? Příště použijte 2 lžičky čaje namísto jedné.
  • Mléko: Nejvíce pěny získáte z mléka polotučného. Z mléka plnotučného je pěny méně, ale zase je hustější. Pro laté bez laktózy zvolte mléko bezlaktózové. Seženete ho například v Bille, Tescu nebo Globusu.
  • Cukr: Čajík si můžete osladit i medem, čekankovým sirupem nebo jiným sladidlem. Jen bych nepoužívala chuťově výraznější sladidla jako je například datlový sirup.

 

Podávejte horké😊. Dobrou chuť.