Ghí – přepuštěné máslo si už doma dělám několik let. Většina lidí kolem mě si ho kupuje, a přitom je tak jednoduché si ho vyrobit doma.

Cena, za kterou se v obchodě ghí totiž není zrovna nízká, a tak má hodně lidí ten názor, že ghí nebudou používat, protože je drahé a oni si ho nemohou dovolit. Ono ghí ale ve skutečnosti drahé není. Necelých 250 gramů vás vyjde jako 1 kostka másla, tedy od 25-50 Kč, podle toho, za kolik máslo koupíte. Já to třeba dělám tak, že když je máslo v akci, koupím si 10 kostek a vyrobím si ghí do zásoby. Sklenička mě tedy vyjde na 25 Kč, v obchodě je to okolo 150 Kč, a to je dost velký rozdíl.

Původně jsem ghí dělala v troubě. Nevím, proč jsem se přípravy na sporáku bála. Konečně před půl rokem jsem se k tomu odhodlala a když jsem zjistila, jak je to jednoduché a rychlé, už to ani jinak nedělám.

 

Výhody

Ideální na smažení – bod přepalování 250 stupňů (nepřepaluje se)

Dá se použít i do kosmetiky – dělají se z něj různé krémy, balzámy na rty apod.

Má skvělou, lehce oříškovou chuť

Neobsahuje laktózu – mléčné složky se zbavíte při přepouštění

Je dobře stravitelné

 

Budete potřebovat:

  • 250g máslo
  • Malý rendlík

 

Postup

Máslo nakrájejte na kostky a dejte hřát do malého rendlíku. Ideální je světlé dno (já mám bílé), abyste na vše dobře viděli.

Po rozpuštění másla nastavte teplotu na střední (na sklokeramice stupeň č. 3-4). Zahřívejte přibližně 60 minut.

Během vaření se na povrchu usadí pěna. Není nutné jí sbírat, ale jestli chcete můžete. Je skvělá společně s tvarohem na knedlíky, proto jí určitě nevyhazujte.

Až se z másla stane zlaté průhledné, je ghí hotové. Takhle by to mělo vypadat:

Na dně vám zůstane usazená mléčná složka másla, stačí tedy ghí přecedit přes jemný cedník anebo ještě lépe přes plátýnko.

Přelijte do sklenice, nechte vychladnout a uložte do lednice.

Ghí je možné skladovat i při pokojové teplotě.