Housky na hotdogy a hamburgery si vyrábím už dlouho. Vlastně to byly jedny z prvních receptů, které jsem dělala. Samozřejmě jsem je za ty roky ještě trochu poupravila k naší dokonalosti😊.

Důvodem, proč jsem se rozhodla housky péct bylo to, že mi nechutnaly ty kupované. Kromě toho mi vadilo, že jsou balené v plastovém pytlíku. Navíc sehnat housky na hot dog není ani moc snadné. Zatím jsem na ně narazila jen v Lidlu, akorát mi přišly moc malé, hodně se drolily…no nevím, úplně jsem s nimi nebyla spokojená. Začala jsem zkoušet a po úpravě těsta na hamburgerové housky se mi povedlo konečně vytvořit housky se kterými jsem spokojená. Těsto je trochu sladší, ale tak to má správně být. Uvidíte, že v kombinaci s náplní se tohle sladší pečivo skvěle doplňuje.

 

 

Jaký je rozdíl mezi hotdogem a párkem v rohlíku?

Dneska se mě mamča ptala, jaký je rozdíl mezi hotdogem a párkem v rohlíku. Nechápala totiž, co mi chutná na suchém rohlíku ve kterém je párek a trochu kečupu (ten mi opravdu moc nechutná). Ve skutečnosti mi ale chutná hotdog.

Hot dog je na rozdíl od párku vložený do podélně rozříznutého sladkého pečiva a na něm je plno náplní – rajčátka, zelí/salát, sýr, karamelizovaná nebo smažená cibulka, různé omáčky…je tolik druhů! Přesně tenhle nacpaný hotdog miluju. Je plný chutí a je to fakt strašně moc dobré:-P.

Recept na něj najdete na této stránce:

Hot dogy

 

Teď se pojďme podívat na ty housky, bez kterých se tento recept neobejde:

 

Suroviny

  • 600g hladké mouky
  • 270g vlažné vody
  • 80g slunečnicového oleje
  • 50g krupicového cukru
  • 2 sáčky sušeného droždí (14 gramů)
  • 1 vejce vel. M
  • 1 lžička soli
  • + vejce na potření (lze vynechat – housky jen nebudou tak hnědé a lesklé)

 

Postup

Z vlažné vody, špetky cukru a 2 sáčků sušeného droždí udělejte kvásek. Metličkou smíchejte a nechte 10 minut odstát. Voda nesmí být moc horká, jinak kvásek nemusí vzejít.

Ve velké míse smíchejte mouku, olej, cukr, vejce, sůl a také kvásek. Pro pěkně nadýchané housky 5 minut propracujte v robotu. Výsledkem by mělo být pružné nelepivé těsto.

Nyní těsto rozdělte na 8 dílů. Já mám ráda jednu jak druhou, tak si těsto vždycky zvážím, vydělím osmi a těsto si pomocí váhy postupně udělám 8 stejně vážících dílů. Vychází to cca 135g houska.

Vezměte si první kousek, propracujte ho do hladké kuličky, položte na vál a vyválejte váleček. Povrch by měl být hladký, aby při pečení nemohl popraskat. Na fotce jsou housky pěkně zakulacené, udělala jsem je totiž moc široké (těsto hodně zvětší objem). Na druhé fotce se mi už tvar pěkně povedl.

Housky rozložte na plech (1 velký plech nebo 2 menší) a nechte 10 minut vykynout.

Pro pěkně hnědý lesklý povrch housky potřete rozšlehaným vajíčkem. Někdy housky ještě sypu sezamem jako u hamburgerových housek.

První plech vložte do středu trouby a pečte na 190 stupňů 12-15 minut. Já jsem si vychytala tento čas: 12 minut na horní i dolní ohřev bez větráčku (elektrická trouba) a pak 2 minuty horní i dolní ohřev s větráčkem. Větráček dodá houskám pěknou barvičku.

Vyndejte a dejte péct další plech.

Jistě jste si všimli, že jsem použila samotný plech. Je to ale jen proto, že je to plech s nepřilnavou úpravou, takže se na něj nemusí používat pečící papír. Nanejvýš stačí troška oleje, to je vše.

Odkaz na plech

 

Potírat nebo nepotírat vajíčkem?

Schválně jsem udělala test:

  • Vlevo – houska bez vajíčka, pečená na horní i dolní ohřev bez větráčku.
  • Uprostřed – houska bez vajíčka pečená na horní i dolní ohřev s větráčkem. Díky větráčku má houska křupavý povrch a tmavší barvu.
  • Vpravo – houska potřená rozšlehaným vajíčkem.

Přijde mi, že jsou dobré všechny – možná ta napravo (potřená vajíčkem) má o něco výraznější chuť.