Recept na indické cappuccino (indian beaten coffee) – nápoj, který je velice chutný a také velice fotogenický. Dá se připravit dvěma způsoby, toto je ten druhý (první najdete tady: ODKAZ). V čem se tyto dva nápoje liší? U první se nápoj skládá ze třech vrstev – kávy, mléčné pěny a kávové pěny. V případě druhého se mléčná a kávová pěna smíchá a nalije na kávu, vrstvy tedy budou jen dvě. Každý chutná trochu jinak. Je zajímavé, že jsou oba nápoje připravené ze stejných surovin, a přesto kvůli malé změně v postupu chutnají odlišně. Za vyzkoušení určitě stojí oba.

Nápoj zdobí pořádná porce pěny. Kdo má ráda pěnu, bude jistě spokojený😊.

Indické cappuccino se dá připravit dvěma způsoby

Příprava:

  1. Vrstva: Káva
  • 12g zrnkové indické kávy (použila jsem Indian Mysorre)
  • 125ml vroucí vody
  • Filtr – použila jsem Hario V60 (www.kopiluwak.eu)
  • +2 lžičky cukru

 

  1. Vrstva: Pěna z mléka smíchaná s kávovou pěnou

Mléčná pěna

  • 125ml studeného mléka

Kávová pěna

  • 1 lžíce instantní kávy (použila jsem Jacobs Velvet)
  • 1 lžíce krupicového cukru
  • 1 lžíce vroucí vody
  • Elektrický šlehač

 

Káva:

Doma jsem měla indickou kávu Indian Mysorre a protože je tento recept také indický, tak jsem ji použila. Tuto kávu mám z www.kopiluwak.eu. Je to ta nejlepší káva, kterou jsem kdy ochutnala. Hlavně po přidání mléka v kávě vynikne chuť karamelu a to je ten důvod, proč tuto kávu miluju. Jestli chcete luxusní Caffe Latte nebo jiné podobné nápoje, vyzkoušejte tuto kávu.

 

Příprava kávy:

Pro přípravu kávy jsem použila filtr Hario V60. Je to jednoduchá pomůcka na přípravu filtrované kávy. Dovnitř dáte kávový filtr, namočíte ho, přidáte kávu, spaříte malým množstvím vody a pomalu zaléváte. Během 1-2 minuty káva překape do hrnku, a to krásně čistá, beze stop po kávové sedlině. Káva připravená pomocí Hario filtru je velice jemná.

 

Postup:

 

  1. Krok

Jako první si připravte kávu. Kávu namelte na střední hrubost. Já jsem kávu dala překapat do Hario filtru. Použití je jednoduché. Dovnitř se vloží kávový filtr, nasype káva a pomalu se zalévá horkou vodou (94-96 stupňů). Nejdřív se káva spaří 25 gramy vody, poté se pomalu zalijte 100g vody. Celá extrakce by měla trvat 1-2 minuty.

Kávu podle chuti oslaďte.

 

  1. Krok: Kávová pěna

Jako druhou si připravte kávovou pěnu.

Do misky anebo šlehací nádoby dejte lžíci instantní kávy, lžíci krupicového cukru a lžíci vroucí vody. Začněte šlehat a pokračujte 3-5 minut. Získáte hustou nadýchanou pěnu.

Zajímavost: V Indii se pěna šlehá pomocí vidličky, a proto to trvá déle. Přiznám se, že se mi vidličku nechtělo použít, raději jsem tedy sáhla po elektrickém šlehači.

 

  1. Krok: Mléčná pěna

Mléčnou pěnu připravujte až po vyšlehání kávové pěny. Kávová pěna nějakou dobu vydrží, ale ta mléčná by vám během té doby spadla.

Příprava mléčné pěny pomocí trysky u kávovaru:

Pokud máte kávovar s tryskou na boku, je to super, pěnu uděláte za chvilku. Zjistila jsem, že nejlepší pěny dosáhnete se speciální kovovou nádobou na šlehání mléka. Ta moje je z Ikei. Po celou dobu mějte ruku na nádobě. Až vás konvička začne pálit, trysku vyndejte. Trysku držím našikmo, těsně pod hladinou mléka a postupně hrnek posouvám, aby byla stále těsně pod hladinou. Chce si to zkrátka vychytat, určitě je to u každého kávovaru jiné.

Nádobou s mlékem několikrát zakružte a klepněte o stůl. Tím vytvoříte hustou pěnu.

 

Jiné způsoby přípravy mléčné pěny? Pokud máte rádi nápoje s mléčnou pěnou, vyplatí se přístroje na tvorbu mléčné pěny. Použít můžete i malý šlehač na pěnu, stojí do 100 korun (prodává například Ikea). Dají se koupit i různé šlehače na mléčnou pěnu apod. pomůcky.

 

 

Dokončení nápoje:

  • Připravte si 2 průhledné hrnky. Rozdělte do nich připravenou kávu, podle chuti oslaďte.
  • Nyní opatrně přidejte kávovou pěnu do té mléčné a velmi pomalu promíchejte.
  • Poté pěnu nalijte do hrnků s kávou.
  • Tento recept je na 2 porce.
  • Rovnou podávejte.