Rohožky dostávají hodně zabrat a proto během pár dní vypadají tak, jak vypadají. Doma máme dvě rohožky, jednu vedle dveří a jednu před balkónem. Nejvíce se mi líbí rohožka s vlkem. Dáváme na ni pantofle, případně i boty. Nejčastěji ale na ní spí naše kočky. Tahle rohožka se jim líbí od prvního dne a často se i poperou o místo na ní. Dneska si na ní ukážeme, jak vyčistit látkové rohožky. Jednou jsem jí zkoušela vysprchovat a málem jsem ji zničila. Hledala jsem jiný způsob, jak ji vyčistit a nakonec našla jeden velice účinný. Žádné drhnutí, kartáčování…nic takové. Jde to i bez práce😊.

Na vyčištěný rohožky budete potřebovat jen jednu věc-jedlou sodu. Je dost účinná na to, aby to zvládla sama. Odstraní nepříjemné pachy (ideální, pokud máte zvířata nebo v bytě kouříte), rozjasní barvy a odstraní i některé skvrny.

 

Postup

 

Připravte si:

  • Jedlou sodu
  • Jemné sítko 
  • Rohožku

 

Množství jedlé sody závisí na velikosti rohožky. Důležitě je, aby byla kompletně pokrytá sodou. Já jsem na rohožku o velikosti 30*80cm použila 100 gramů jedlé sody. Pro odstranění zápachu nebo při menším zašpinění by stačilo i 50 gramů.

Rohožku položte někam, kde nevadí, že kolem bude trochu sody. Trochu sody nasypte do sítka a z výšky rohožku pocukrujte. Postupně si přisypávejte další sodu a pokračujte, dokud nebude kompletně pokrytá sodou. Zjistila jsem, že tento způsob ušetří množství použité sody. Když jsem sypala rovnou z pytlíku, musela jsem jí použít víc, abych rohožku pokryla. Soda se sype velice rychle, proto je lepší dávat sodu do síta postupně.

Já jsem posypala jen půlku, aby byl vidět rozdíl. Vy samozřejmě posypte rohožku celou:-).

 

Nyní nechte sodu působit. Ideální je 4-8 hodin. Ideální je, posypat rohožku sodou před spaním. Pokud máte doma nějaké zvířátko, doporučuji rohožku něčím zakrýt. Třeba ručníkem, který pak vyperete nebo něčím jiným. Doma máme kočky, které by si do toho moc rádi lehly. Proto rohožku raději zakrývám.

Poté rohožku vysajte do čista. To je vše😊.

Aby to bylo pěkně vidět, vyčistila jsem jen půlku. Snad je to na té fotce vidět, protože rozdíl to byl pořádný. Snad teď alespoň pár týdnů vydrží zase čistá.

Výsledek:

            Před                                                              Po

 

Výsledek: Rohožka je čistá, barvy jsou výraznější. Je to cítit i na dotek, je mnohem jemnější.

 

Jakou sodu používám?

Používám sodu od firmy Tierra Verde. Líbí se mi, že je balená v papíru. Tato firma má skvělou nabídku všech zero waste věcí, surovin pro výrobu kosmetiky a mnoho dalších. Mrkněte na e-shop https://eshop.tierraverde.cz/

 

TIP: Pro voňavou rohožku přidejte do jedlé sody 10 kapek levandulové nebo jiné silice. Bude krásně vonět. Sodu dobře promíchejte se silicí a pak teprve nasypte na rohožku.