Dnes mám pro vás recept na osvěžující letní nápoj – kávové lassí. Většinou ho připravuju s jahodami, banánem nebo si dělám klasické jogurtové lassí (jogurt, led, voda/mléko). Ráno si vždycky dávám hrnek kafe a k tomu nějakou snídani. Venku ale bylo hrozné vedro, a proto mě napadlo spojit dva mé oblíbené nápoje dohromady, tedy přidat kávu do jogurtového lassí.

Výsledek? Káva je úžasná surovina, hodí se snad ke všemu. Společně s jogurtem je opravdu vynikající a vytvoří skvělá letní drink! Tohle si budu muset dělat častěji😊.

Určitě se chcete taky osvěžit, tak se pojďme přesunout k receptu.

 

Suroviny:

  • 150g bílého jogurtu
  • 150ml mléka (stačí i voda)
  • 1 lžíce třtinového cukru
  • 50g kostek ledu
  • 1 espresso/ 40ml silné kávy

 

Káva:

Do tohoto receptu jsem zvolila India Mysorre – chutná po karamelu a ten já miluju😊. Je to arabica, ta se podle mě do tohoto receptu hodí více. Kafe mám z www.kopiluwak.eu.

 

Kávu jsem namlela těsně před použitím.

 

Příprava kávy:

Do receptů, kde potřebuji malé množství silné kávy používám Cafflano Kompresso, též z kopiluwak.eu. Vypadá takto:

Příprava v něm je velice jednoduchá. Pro přípravu v Cafflanu je třeba použít jemně namletou kávu. Konečně mám ruční mlýnek, tak si mohu kávu sama namlít.

Kávu jsem připravila takto:

V mlýnku jsem si namlela 12 gramů kávy. Mlýnek jsem nastavila na jemné mletí. Kávu jsem dala do síta, upěchovala přiloženou odměrkou a zašroubovala. Poté jsem do Cafflana nalila 50ml horké vody (94-96 stupňů) a zmáčknutím pístu získala potřebné množství espressa.

 

Příprava kávového lassí

Jako první si připravte espresso nebo silnou kávu. Budete potřebovat 30ml, může to ale být i o něco více. Pro přípravu v kávovaru použijte 7 gramů kávy.

Po druhé jsem kávu připravila v moka konvičce – z 10 gramů mleté kávy a 80ml studené vody. Protože jsem z moka konvičky získala více kávy než u Cafflano, snížila jsem množství mléka. Použila jsem pouze 100ml mléka namísto 150ml.

 

Před mixováním nechte kávu pár minut vychladnout, ať není úplně vařící.

Když je káva vlažná, dejte ji do mixéru společně s třtinovým cukrem, kostkami ledu, mlékem a jogurtem.

Rozmixováním ledu získáte osvěžující nápoj a také bohatou pěnu.

Nalijte do sklenice a můžete ochutnat

Krásné letní dny přeje Verča