Křupavé bagety si snadno můžete upéct i z domova. Chodit každý den do obchodu pro pečivo se v dnešní situaci ohledně koronaviru nechce asi nikomu. Proto je lepší zůstat doma a pečivo si upéct. Na bagety ani na chleba nepotřebujete nic jiného než troubu. Žádná domácí pekárna ani kuchyňský robot. Stačí vám mouka, sušené droždí, trochu cukru, soli, voda a ruce😊. Uvidíte, že výroba domácího pečiva může být zábava.

U mě to začalo právě bagetami. Když jsem poprvé vytáhla z trouby voňavou dokřupava upečenou bagetku, věděla jsem, že už si ji v obchodě nikdy nekoupím. Měla jsem obrovskou radost, že jsem si upekla tak dobré pečivo. Pak jsem se naučila péct i chléb, krekry, housky a jiné pečivo. Bydlíme na samotě a přijde mi zbytečné jezdit do obchodu jen kvůli pečivu. Navíc by byla škoda, připravit se o tu nádhernou vůni.

 

Na 2 velké nebo 6 malých baget:

  • 230g hladké mouky
  • 160ml vlažné vody (160 gramů)
  • 1 balíček sušeného droždí (7 gramů)
  • 1 lžička krupicového cukru
  • 1 lžička soli

 

Postup:

  1. Vlažnou vodu smíchejte s cukrem a sušeným droždím. Droždí rozmíchejte a nechte 10 minut vzejít kvásek. Vodu použijte vlažnou, nesmí být vařící, jinak by se kvásek nepovedl.
  2. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, sůl a připravený kvásek. Ručně nebo v robotu propracujte. Pokud je těsto hodně měkké, přidávám ještě 10 gramů  mouky, ale většinou je to akorát. Při hnětení na vále se navíc ještě nějaká mouka do těsta dostane.
  3. Těsto vyklopte na vál posypaný hladkou moukou, nakrájejte na požadovaný počet kousků a ještě chvilku propracujte. Z těsta vytvoříte 1 velkou bagetu, 2 střední nebo 4-6 menších bagetek.
  4. Bagety rozložte na plech. Nechte mezi nimi rozestup, ještě zvětší objem. Nechte 30 minut kynout. Vždycky si raději nastavím minutku, protože když jsem bagety nechala kynout moc dlouho, těsto se rozlilo do stran a bagety nevypadaly hezky.
  5. Pečte v předehřáté troubě na 210 stupňů, střední rošt 12-15 minut. Záleží na velikosti. Většinou zapínám větráček s horním a dolním ohřevem anebo dám jen horní a dolní ohřev. Vím, že u některých trub se s větráčkem všechno hrozně rychle připálí, chce si to vyzkoušet.  Bagety mají být křupavé a mají pěkně zhnědnou. Pokud jsou stále bílé, zapněte 5 minut před koncem horní ohřev nebo větráček. Bagety klidně pečte o něco déle, ať jsou pěkně křupavé. Kdyby byly upečené moc málo, budou bílé a měkké, což není úplně ono. Po celou dobu bagety hlídejte, ať je nepřipálíte. Každá trouba je jiná, proto je třeba si to vychytat. Zapište si konečnou dobu pečení, teplotu i postup. Příště už budete vědět:-).
  6. Vytáhněte z trouby a nechte vychladnout.

 

 

Jak bagety skladovat?

Vždycky jsem počítala s tím, že doma upečené bagety musím sníst první den, protože ty další dny se už nedá jíst. Hodně rychle ztvrdly a tak jsem pekla pokaždé nové. Před pár měsíci jsem ale objevila firmu Wrap up a její funkční obaly na pečivo. Obaly mají 2 vrstvy a díky částečné prodyšnosti obalu může pečivo dýchat. Pečivo proto ve pytlíku vydrží déle než v utěrce nebo igelitu.

První jsem zkoušela pytlíky na chleba. Podrobnější info z testování a vše o pytlících najdete v tomto článku: https://www.zijemehomemade.cz/pytlik-na-chleba-wrap-up/.

Pak jsem zjistila, že mají i tato firma prodává i obal na bagety. Bagety peču ráda, tak jsem ho musela vyzkoušet:-). Upekla jsem 2 bagety – jednu jsem dala do utěrky a druhou do wrapáčku. Druhý den byla bageta zabalená v utěrce skoro tvrdá. Ještě se dala jíst, ale nebylo to nic moc. Bageta ve Wrap up obalu byla stále dobrá, tak jsem ji tam nechala, dokud neztvrdne a každý den jí kontrolovala. Jak dlouho v tomto obalu bageta vydržela? Já bych řekla tři-čtyři dny. Bageta byla čtvrtý den kromě tvrdších konců stále měkká, voňavá a hlavně bez známek plísně. Další den už na mě byla už moc tvrdá. Pro někoho by to možná bylo o něco dříve, každý jsme jiný:-).

  • Pytlík nejlépe funguje na chleba, který má kůrku. Rohlíky, bagety nebo housky tak budou mít vždy kratší trvanlivost. I tak ale pytlík jejich trvanlivost prodlouží a vyplatí se ho pořídit.
  • Důležité je nechat před vložením bagetu zcela vychladnout. Dala jsem ji na mřížku, protože na plechu by zůstala vlhká spodní strana bagety.

Tento test mě opět přesvědčil o tom, že pytlík Wrap up opravdu funguje. V  igelitovém pytlíku mi pečivo vždy zplesnivělo a hlavně to není ani trochu ekologické. Utěrka sice ekologická je, ale pečivo jako jsou bagety nebo housky v něm strašně rychle ztvrdnout. Pytlík je propustný jen zčásti. Pečivo tedy může dýchat a netvoří se plíseň.

Ať už si pečivo pečete nebo pečivo kupujete, myslím si, že jsou pytlíky Wrap up skvělá věc. Škoda, že je nepoužívá více lidí, protože by to ušetřilo hodně pečiva před vyhozením. Přitom by stačilo pečivo správně skladovat.

 

Kde pytlíky Wrap up seženete?

Na www.wrapup.cz . Já jsem si zamilovala vzor levandule. Kromě obalů na pečivo mě zaujaly i ošatky. Podívejte se na ni, to budou krásné fotky:-).

Doma mám hodně dekorací v provensálském stylu. Miluju fialovou a miluju levanduli, takže je tenhle vzor pro mě jako dělaný:-D.

Vzor levandule

 

Poznatky z pečení (pár tipů na závěr):

  1. Kvásek nenechávejte vzejít déle, než je to nutné. Když jsem na něj zapomněla a nechala ho stát třeba 30 minut, bylo pak z těsta hodně cítit droždí.
  2. Při tvarování bagetek si dobře pomoučněte vál. Těsto není moc pevné a proto se snadno přilepí.
  3. Bagety vytvarujte tak, aby na sobě neměly praskliny. Těsto pomoučněte a vyválejte. Při válení se nebojte přitlačit, tím většinu prasklin srovnáte. Také pomohou navlhčené ruce – navlhčete si je a bagetu opět vyválejte. Když na bagetě budou nějaké praskliny, nebude mít tak hezký tvar. Na chuti to ale vliv samozřejmě nemá:-).
  4. Těsto nenechávejte kynout zbytečně dlouho. Třicet minut je akorát, bagety budou krásně pevné. Pokud byste na bagety zapomněli a nechali je kynout třeba hodinu, znovu je vyválejte, dejte na plech a nechte 10 minut kynout. Delší kynutí bez opětovného propracování těsta by mělo za následek moc nadýchané těsto, velké bubliny uvnitř bagety a také by těsto nedrželo tvar.
  5. Při tvarování baget vytvořte pěkně kulatý váleček, nijak ho nemačkejte. Bagety budou pěkně vysoké.
  6. Aby byly bagety upečené pěkně dozlatova a dokřupava, budete si možná muset trochu pohrát s troubou. V mém případě pomáhá 5 minut před koncem zapnout větráček. Nebo před koncem zapněte pouze horní ohřev, to také pomáhá. Bagety ale bedlivě hlídejte, snadno se připálí. hned jak zhnědnou, vytáhněte. Správně upečená bageta by měla při zmáčknutí křupat:-). Stejně tak si budete možná muset upravit i dobu pečení. Zkoušejte, vše si zapište a uvidíte, že najdete správný recept. Dříve jsem si myslela, že mám špatné těsto, ale ono to bylo jen v době pečení a nastavení trouby:-).
  7. Bagety nechte před uložením vychladnout na mřížce. Jakákoliv vlhkost může mít za následek vznik plísně. Když bagetu necháte chladnout na plechu, bude na spodní straně zapařená.
  8. Nejlepší je a vždycky bude čerstvě upečená bageta. První den je zkrátka nejlepší. Další dny je taky moc dobrá, ale první den je zkrátka první den.