Tentokrát jsem vyzkoušela egyptský nápoj zvaný Karkadé. Jedná se o populární studený nápoj připravovaný ze sušených lístků červeného ibišku. Minulý rok jsem měla radost, že mohu použít ibišek, který mám na zahradě, ale bohužel to nebyl správný druh ibišku. Nápoj se totiž připravuje z listů ibišku súdánského.

Nakonec jsem ibišek sehnala v obchodě s egyptskými potravinami jménem Shams. Egyptský nápoj Karkadé je vlastně ledový čaj. Ibišek mu dodá krásně výraznou červenou barvu a jedinečnou chuť. Normálně do takových nápojů přidávám citrón, ale ibišek je kyselý dost a tak jsem ho tentokrát nepřidávala. Příprava nápoje je rychlá, jen vše přivedete k varu a necháte vychladnout.

Vedra už začínají a jsem si jistá, že tento nápoj v létě určitě oceníte. Je osvěžující, vynikající, zdraví (ibišek obsahuje hodně vitaminu C a železa). Už se vidím se sklenicí ibiškového čaje u nás na zahradě. Dobrá knížka, něco sladkého na zub a sklenice ledového čaje, to bude relax😊.

 

Suroviny:

  • 5 gramů sušeného ibišku (koupíte na www.shams.cz)
  • 500ml vody
  • 30g cukru nebo podle chuti
  • Led
  • Volitelně: lístky máty

 

Na přípravu čaje budete potřebovat sušený ibišek. Koupíte ho na www.shams.cz.

 

Postup:

Vodu společně s ibiškem a cukrem přiveďte k varu. Když se voda vaří, můžete odstavit a nechat vychladnout.

Nápoj dejte do lednice nebo rovnou podávejte. Když přidáte led, bude dostatečně studený.

Zbytek nápoje uložte do lednice.

 

Chuť čaje můžete upravit přidáním více či méně vody. Je-li moc kyselý, přidejte studenou vodu. Pro více ibiškové chuti použijte příště méně vody.

 

Čím ibiškový čaj osladit? Třtinovým cukrem, čekankovým sirupem, medem…Ideální jsou sladidla s nevýraznou chutí. Určitě bych nápoj nesladila datlovým sirupem.

Nápoj podávejte s ledem a úsměvem na rtech😊