Taky už se těšíte na Vánoce? Já ano a moc. Proto už trénuji cukroví, které budu tento rok dělat. Loni jsem si cukroví předem nevyzkoušela a pak jsem měla co dělat, abych to všechno stihla napéct. Většina lidí tyhle starosti samozřejmě nemá, protože peče své osvědčené cukroví. Třeba to tak jednou budu také děla, ale teď dokud mám na to ještě chuť, chci zkoušet různé druhy😊.

Vymýšlet nové druhy cukroví mě strašně baví. Většinou to vznikne úplnou náhodou anebo zkrátka vezmu něco, co máme rádi a upravím to tak, aby se dalo použít jako cukroví (= zmenším to:-D). Tentokrát jsem použila těsto na mé milované mrkvové šátečky a udělala z něj mrkvové linecké. Těsto tedy obsahuje najemno nastrouhanou mrkev a to mu dodá vláčnost i pěkně oranžovou barvičku. Jako náplň jsem nemohla zvolit nic jiného než povidla, ty se totiž k mrkvovému těstu dokonale hodí! Pak jsem ale vyzkoušela i fíkový džem a zjistila jsem, že je to taky moc dobré.

 

Těsto:

  • 350g polohrubé mouky
  • 250g hery nebo másla
  • 200g mrkve
  • 1 kypřicí prášek do pečiva (12 gramů)
  • 1 vejce vel. M

 

Náplň:

  • Švestková povidla
  • Fíkový džem

 

Poleva:

  • Bílková poleva
  • Cukrová poleva: 100g moučkového cukru smíchat 25-50g vody
  • Citrónová poleva: 100g moučkového cukru smíchat s vodou a citrónem. Nesmí být moc tekutá ani hustá

 

Postup:

  1. Mrkev oloupejte a nastrouhejte najemno. Smíchejte s moukou, tukem, kypřicím práškem a vajíčkem. Dobře propracujte.
  2. Těsto můžete použít rovnou anebo ho můžete dáte trochu ztuhnout do lednice (30-60 minut). Když ho dáte do lednice, nebudete muset tolik podsypávat moukou.
  3. Těsto vyklopte na vál podsypaný hladkou moukou. Pokud jste těsto nedávali do lednice, posypte i vrchní část těsta, ať se vám nepřilepí k válečku.
  4. Nyní z těsta vyválejte plát silný jako na linecké, tedy ne úplně tenký. Neměřila jsem to, ale asi 0,25cm. Tenké těsto se špatně přenáší, když bude silnější, bude se vám s ním lépe pracovat.
  5. Z těsta vykrájejte kolečka nebo jiné tvary. Pokud děláte kolečka, nezapomeňte udělat do poloviny koleček dírku. Používám k tomu kovové brčko. Babička k tomu používala kovový náprstek. Neměla jsem kulaté vykrajovátko, tak jsem udělala oválky s vlnitým okrajem.
  6. Sušenky přeneste na plech vyložený pečícím papírem/podložkou na pečení nebo ho vymažte a vysypte moukou.
  7. Až plech zaplníte, dejte ho péct na 175 stupňů na cca 15 minut. Až lehce zezlátnou, vyndejte.
  8. Po vychladnutí sušenky přeneste na talíř a můžete začít slepovat povidly. Pokud jsem povidla moc tuhá, svařte je s troškou vody, tím je naředíte. Dělám si domácí povidla, takže občas neodhadnu, kdy je vyndat a musím je pak takto naředit. Na některá jsem použila fíkový džem a taky je to moc dobré.

 

Sušenky můžete ještě polít polevou. Hodí se k nim bílková, cukrová i citrónová poleva. Já jsem je tentokrát polila polevou z moučkového cukru (prosátého), vody a citrónu. Dělala jsem to od oka, tak bohužel nevím přesně poměry. Důležité je, aby poleva nebyla moc tekutá, jinak vám bude ze sušenek stékat.

Sušenky jsem ještě ozdobila půlkou pekanového ořechu, goji a posypala kokosem.