Naplnit formičky na vosí hnízda, naplnit krémem, přiklopit a vyklopit- udělat vosí hnízda se ne vždy povede. Musíte tam dát správné množství těsta, neudělat moc hluboký důlek jinak by hnízdo mohlo popraskat a navíc i některé formičky jejich tvorbu dost ztěžují. Často se mi stávalo, že i přes obalení v moučkovém cukru mi kvůli hodně detailům na formičce zůstávalo těsto právě v těsto místech nebo jsem formičku rozevřela a hnízdo se rozpůlilo. Tehdy jsem vosí hnízda dělala na Štedrý den a vosí hnízda se mi moc nevedly. Proto jsem si vymyslela lehčí variantu, která se nemůže nepovést (tedy pokazit jde všechno,ale tady je minimální pravděpodobnost). Budete potřebovat jen silikonovou formu na pralinky. Použila jsem formu, na které jsou zvonečky, stromky a jiné vánoční tvary. Sáhnout ale můžete po jakékoliv formě (kytičky nebo jiné tvary). Stačí do formiček těsto namačkat, prstem nebo vařečkou udělat malý důlek a do ní dát náplň. Formu dáte do mrazáku na pár minut, aby se těsto zpevnilo. Pak už jen všechny vosí hnízda vyklopíte a položíte na piškot. Najednou tak vytvoříte okolo 20 vosích hnízd nebo pokud máte více forem ještě mnohem více. Super je, že nejsou tak velké, takže se jich hned tolik nepřejíte.  Zkuste je a uvidíte, že je to mnohem snadnější😊

Suroviny

Těsto na vosí hnízda:

 • 160g piškotů
 • 160 g moučkový cukr
 • 100g másla
 • 3 lžíce hořkého kakaa
 • 1 lžíce rumu nebo vaječného likéru*

 

Náplň:

 • 75g cukru moučka
 • 75g změklého másla
 • ½-1 lžíce vaječného likéru (rum je taky dobrý)*

*pro vosí hnízda bez alkoholu alkohol vynechte. Do těsta místo toho přidejte lžíci másla navíc (jen pokud je drobivé)

 

Dále budete potřebovat:

 • Piškoty na přiklopení
 • Pomůcky: silikonová forma na pralinky: vánoční tvary nebo jiné pralinkové formy (hvězdičky…). Důležité je, aby velikost odpovídala velikosti pralinek (tak 2-3 centimetry). Protože jinak by se vosí hnízda nevešli na piškot

Příprava

 1. Piškoty rozmixujte na prášek nebo rozemelte válečkem. Přidejte zbytek surovin a vypracujte z nich těsto.
 2. Na náplň smíchejte máslo, moučkový cukr a vaječný likér. Dobře promíchejte. Náplň si přendejte do sáčku s ustřiženým rohem, aby se vám s ní vosí hnízda dobře plnily.
 3. Zkuste si kolik těsta je potřeba na jedno vosí hnízdo (1 pralinka) a těsto rozdělte na stejně velké díly. Protože do vosích hnízd patří i náplň počítejte s naplněním tři čtvrtě formičky a zbytek nechte právě na náplň. Stačí od oka, protože přebytek těsta z formy můžete jednoduše odstranit..
 4. Těsto namačkejte do formičky. Vařečkou nebo prstem udělejte důlek na náplň. Těsto se tak ještě zvedne a vyplní celou formičku. Jen pozor abyste se nedostali až na dno formičky. Důlek dělám jen asi do půlky.
 5. Poté pomocí sáčku naplňte všechny důlky náplní. Nedávejte jí výš, než je okraj formy, aby zbylo místo na piškot. Naplňte celou formičku nebo pokud máte více formiček což je ještě lepší opakujte tento postup u všech formiček, dokud nespotřebujete všechno těsto. Množství krému dost závisí, jak velké důlky děláte a také jak velké jsou formy. Pokud je náplně málo přidělejte ještě jednu várku.
 6. Formu s vosími hnízdy dejte do mrazáku na 10-15 minut. Krém musí ztuhnout a vosí hnízda také. Zkuste jednu vyklopit zmáčknutím spodní strany formy. Pokud to jde dobře vyklopte všechny.
 7. Teď už jen zbývá přitisknout opatrně všechny vosí hnízda na piškoty.

 

Skladování: v lednici