Rychlá a levná večeře hotová za 15 minut. Pokud by vám chybělo maso, můžete nakrájet šunku na kostičky a opéct ji do zlatova. Opečená šunka má výraznější chuť a je vynikající. Většinou dělám bezmasé pro mě a Jardovi k nim opeču šunku, má ji totiž strašně rád😊.

Tyhle těstoviny jsem vařila už snad stokrát. Jsou moc dobré a je to sázka na jistotu. Když je lednice prázdná a nevím, co uvařit, stačí si dojít do spíže pro nějakou těstovinu a plechovku pasírovaných rajčat. Když je sýr, je to příjemný bonus, ale bez sýra jsou taky moc dobré.

 

Suroviny:

 • 500g špaget nebo jiných těstovin (1 balení)
 • 400g pasírovaných rajčat (1 plechovka)
 • 35g krupicového cukru
 • 1 cibule
 • 1 lžíce olivového oleje
 • 1 lžička soli
 • ½ lžičky sušeného oregana
 • Špetka mletého černého pepře
 • Sýr

 

Pasírovaná rajčata

Používám organická bio rajčata z Lidlu. Chuťově mi přijdou nejlepší, a přitom stojí okolo 16 korun

 

Sýr

Sýr jsem použila Pesto – červený sýr s bylinkami z balíčku od Sýry domů. Podruhé jsem zase použila výrazný sýr Brockelaer od stejné firmy, stačilo ho dát jen trochu. Skvěle se k těstovinám hodil. Většinou ale používám Eidam nebo Grana Padano.

 

Postup:

 1. Těstoviny dejte vařit do osolené vroucí vody a uvařte podle návodu.
 2. Mezitím si na sporáku připravíte omáčku, ať už ji máte hotovou a může hned nandávat.
 3. Cibuli nakrájejte na kostičky
 4. Použila jsem ruční sekáček
 5. V pánvi zahřejte olivový olej, přidejte cibulku a za stálého míchání ji chvilku opékejte.
 6. Přidejte pasírovaná rajčata, sůl, cukr, oregano a pepř. Množství cukru může být odlišné, záleží na tom, jaké použijete rajčata. Některá jsou hodně kyselá a některá jen trochu. Po přidání cukru bude omáčka chutnější.
 7. Omáčku krátce povařte, stačí 5 minut.
 8. Těstoviny přeceďte, propláchněte teplou vodou, ať se nelepí a můžete nandávat. Omáčku nalijte na těstoviny a postrouhejte čerstvým sýrem.

 

TIP: Místo oregana můžete použít provensálské koření anebo mix tymiánu, bazalky a oregana. Střídám to podle chuti. Někdy přidávám i mleté červené chilli a kukuřici.

 

Smažená šunka:

Budete potřebovat kvalitní šunku, tedy šunku s min. 90% masa. Zkoušela jsem smažit i levné šunky a chuťově nebyl moc dobré.

Plátky šunky nakrájejte na kostičky. Do pánve dejte pár kapek oleje a přidejte šunku.

Za stálého míchání opékejte, dokud se šunka pěkně neopeče.