Každý rok dělám na zimu plno dobrot pro venkovní ptactvo. Naše kočka miluje sezení u okna a sledování ptáčků jak jedí. Občas u toho vydává takové kvákání jak žabička nebo se snaží proskočit oknem a rozplácne se o něm. Hlavně že jí to baví. Samozřejmě by byla radši kdyby jsme jí otevřeli balkonové dveře a mohla je navštívit, ale ta návštěva by se ptáčkům určitě nelíbila. Často jím vyrábím šišky namočené do sádla nebo arašídového másla a pak je namočím do zrní. Mají je tak rádi! Lítá k nám okolo čtyřiceti ptáčků takže se o místo u šišky musí vždy poprat. Naposledy jsem dělala čtyři a byli za pár dnů ohlodané. Takže jestli rádi s dětmi sledujete ptáčky za oknem můžete jim vyrobit tuhle dobrotu. Šišky pak položte do květináče nebo někam zavěste.

Suroviny

 • Šišky
 • Arašídové máslo
 • Sádlo
 • Krmivo pro ptáky

Příprava

 1. Na pomazání šišek můžete použít jen sádlo nebo arašídové máslo anebo je v poměru 1:1 smíchat dohromady.
 2. Sádlo/arašídové máslo roztavte v mikrovlnné troubě nebo na sporáku.
 3. Šišku namočte nebo polijte rozpuštěným sádlem nebo arašídovým máslem (v případě másla klidně použijte mašlovačku) a položte na talířek. Snažte se aby se sádlo dostalo úplně všude a bylo tak dost místa na přilepení zrní. Pokračujte stejně se všemi připravenými šiškami.
 4. Krmení pro ptáčky nasypte ve vyšší vrstvě do misky.
 5. Šišku uchopte za spodek a zavrtejte jí do krmení. Vytáhněte a prázdná místa můžete dosypat ručně. U ostatních šišek postup opakujte, případě dosypejte krmení.
 6. Talíř s namočenými šiškami dejte ztuhnout do lednice nebo mrazáku. Budou se vám lépe umísťovat a krmivo z nich nebude opadávat. V mrazáku stačí asi 15 minut, v lednici tak hodinka
 7. Teď už stačí šišky umístit do květináčů nebo zavěsit a nechat ptáčky mlsat