Každou zimu připravuji jako takový vánoční dárek mlsky pro ptáčky, veverky a další zvířátka. V létě jim zase chodím na pole nalévat vodu do misek, protože s vodou je to poslední roky dost špatné. To byste měli vidět, jak je tam vždycky plno😊.

Tento rok jsem udělala tolik dobrot pro ptáčky, že jsme část rozvěsili po balkóně a zahradě a co zbylo donesly do lesa. Nakonec to nebylo jen pro ptáčky, ale i pro myšky. Nejdřív nám za oknem každé ráno zpívali různí ptáčci. Pak se ale trochu oteplilo a přestali létat. Létají, jen když je sníh nebo hodně mrzne. To mají asi problémy sehnat potravu. Třeba loni k nám nelétali vůbec, protože to snad ani nebyla zima. Potravy měli očividně dostatek. Protože se ke konci zimy už neochladilo (tedy alespoň u nás), dojedly to za ně myšky. Snad jsme je moc nevykrmily:-D.

Dopadlo to tak, že jsme v první půlku zimy sledovaly na balkóně za oknem ptáčky a v druhů půlce myšky. Žijeme u pole, takže o myšky není nouze😊.

Postupně pro vás budu mít různé recepty. Pokud chcete ptáčkům udělat radost anebo chcete mít zábavnou podívanou za oknem, připravte jim něco dobrého na zub a oni určitě přiletí. Sledovat je je mnohem lepší než televize:-D.

 

 

Suroviny:

  • 300g zrní pro ptáčky (mix, koupila jsem v Petcentru a Kiku)
  • 120g sádla
  • 50g kukuřičné mouky – hladké
  • 40g vlašských ořechů
  • Forma na věnec – bábovka nebo jiná. Ideální je silikonová forma, jde to z ní krásně vyklopit.

 

Postup:

Sádlo dejte na sporák a na nízkou teplotu rozehřejte.

Mezitím si ve velké míse smíchejte zrní, kukuřičnou mouku a pokrájené vlašské ořechy.

Směs zalijte rozpuštěným sádlem a dobře promíchejte.

Nyní směs přesypte do formy. Lžící upěchujte a dejte ztuhnout do lednice. Nebo formu dejte na balkón, kde je zima. Pro urychlení lze použít i mrazák.

Použít můžete jakoukoliv formu máte doma. Kromě věnce se dají použít i malé formy – na pralinky, muffiny, kulatá dortová forma…cokoliv, co máte doma.