Svíčky z včelího vosku při hoření provoní byt příjemnou medovou vůní. Jsou vyrobené z přírodního včelího vosku, který seženete na internetu nebo ve včelařských potřebách (u nás včelí ráj). U běžných svíček můžou při hoření vznikat škodlivé zplodiny, to ale u včelích svíček nehrozí. Vosk je opravdu tuhý a proto svíčka vydrží hořet mnohem déle než běžná svíčka. Vůně včelího vosku je tak uklidňující a provoní celý byt. Také si jich pár chcete vyrobit? Pojďme se tedy podívat jak na to.

Suroviny

 • Včelí vosk (může být vcelku i v plátech)
 • Silnější knot (lepší je s kovovou podložkou)
 • Sklenice žáruvzdorná nebo kalíšek po staré svíčce

Příprava

 

 1. Nejdříve je potřeba si změřit kolik budete potřebovat vosku. Do připravené sklenice nalijte vodu a zvažte jí. Nemusí to být přesně na gram, protože jestli vosku bude ve svíčce o centimetr méně nevadí (kdyby to bylo moc schováte vosk na příště). Odměřte tedy stejné množství vosku jako jste navážily vody. Od oka by se těžkou odhadovalo kolik vosku máte použít.
 2. Včelí vosk nakrájejte na menší kousky a nasypte do zavařovací sklenice (bez víčka). Dejte ji do malého hrnce, do kterého nalijete vodu tak, aby sahala asi tak do půlky sklenice.
 3. Stačí střední teplota, jinak by voda mohla stříkat do sklenice a to nechceme.
 4. Zahřívejte, dokud se vosk nerozpustí. Občas můžete vosk i promíchat, aby se to urychlilo.
 5. Než se vosk rozpustí připravte si knot, protože vosk tuhne rychle a nebyl by pak na to čas.
 6. Knot s plíškem jen položte na dno sklenice. Pokud plíšek nemá kápněte na dno pár kapek roztaveného vosku a konec knotu do něj ponořte. Pár sekund počkejte, než vosk ztuhne, aby se knot přilepil. Zatím nechte knot delší abyste ho mohli uchytit. Pak ho zastřihnete.
 7. Poté knot narovnejte a kolíčkem na prádlo ho chytněte tak, abyste kolíček na skleničku mohli položit a knot zůstal napnutý (ne zase moc). Když není po ruce kolíček stačí cokoliv, čím knot udržíte nad skleničkou. Funguje i brčko položené na sklenici, propíchnuté a tím provlečený knot. Pro jistotu ho nahoře ještě přilepte lepenkou.
 8. Teď už to bude snadné. Roztavený vosk nalijte do skleničky a nechte několik hodin ztuhnout. Vosk nalévejte hned po roztavení . Svíčku s knotem si tedy připravte a pak teprve běžte vosk roztavit. Včelí vosk velice rychle tuhne, takže než byste si všechno připravily byl už by znovu pevný.
 9. Když vosk vychladne a ztuhne můžete zastřihnout knot tak, aby zbyl centimetr nebo dva navíc.
 10. Tímto je svíčka hotová.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: několik let