Před Vánoci jsem dostala velkou krabici plnou sýrů od firmy Sýry domů. Měla jsem tak možnost ochutnat sýry, se kterými jsem se dosud nesetkala. Kromě samotné ochutnávky s čerstvě upečenou bagetkou, jsem z nich chtěla i něco připravit. První, co jsem chtěla vyzkoušet, byly sýrové chipsy. Většinou je dělám z eidamu a tak mě zajímalo, jak budou chutnat z tak odlišných sýrů. Nakonec jsem vybrala 2 sýry-Ruscello a sýr s Italskými bylinkami.

Ruscello je sýr, který zdobí jedinečná mozaika z červené, zelené a žluté. Má paprikovou chuť. Sýr z italskými bylinkami zase obsahuje oregano, bazalku a rozmarýn.

Nedokážu říct, které chipsy mi chutnaly více. Oba druhy byly vynikající. Sýrové chipsy jsou rychlovka, kterou si můžete udělat, když máte chuť na něco slaného anebo je udělat jako rychlé občerstvení pro návštěvu. Výběr sýrů na www.syrydomu.cz . Postupně bych chtěla udělat chipsy ze všech. Mají tam i modrý, červený, zelený nebo černý sýr. Talíř se sýrovými chipsy tak může hrát nejrůznějšími barvami a chutěmi.

 

Suroviny:

  • Sýr Ruscello
  • Sýr italské bylinky

Použít můžete i jiný druh sýrů. Jeden druh anebo hned několik:-).

 

Tohle je sýr Ruscello Life. Vidíte tu krásnou mozaiku?

A tohle jsou Italské bylinky. Je v něm cítit italského koření jako je tymián, rozmarýn nebo oregano. 

 PŘÍPRAVA

  1. Sýr nastrouhejte najemno.
  2. Plech vyložte pečícím papírem, ať se chipsy nepřilepí k plechu. Použít můžete i silikonovou podložku nebo znovupoužitelnou podložku na pečení.
  3. Ze strouhaného sýra vytvořte hromádky. Chipsy dělám raději menší, tak 5cm, aby byly akorát do pusy. Nechte mezi nimi odstup, protože po zahřátí se sýr ještě rozteče do stran.
  4. Pečte v předehřáté troubě na 200 stupňů po dobu 3-5 minut. Až se sýr rozteče a trochu ztvrdne, můžete vyndávat. Žluté sýry získají lehce zezlátnou, u barevných to moc nepoznáte. Raději je upečte méně, než více. Přepečené mají hořkou chuť. Po vychladnutí chipsy ještě ztvrdnou.

To jsou barvičky a to jste je ještě neochutnaly:-).

 

Sýry mám z tohoto úžasného boxu plného sýrů a dalších dobrot. Je od firmy Sýry domů: www.syrydomu.cz. Prodávají dárkové boxy, ale také samostatně balené sýry na váhu. 

 

Skladování: v lednici v uzavřené nádobě, ale nejlépe chutnají čerstvé

Trvanlivost: 3 dny