Když jde o prevenci proti chřipce, spoléhám na přírodu, protože tam najdete vše, co potřebujete. Prevenci rozhodně nepodceňuji, je podle mě dost důležitá (teď víc než kdy jindy). Pokud jde o chřipku a nachlazení, objevila jsem na www.zdravizesrilanky.cz bylinné nápoje. Konkrétně nápoje: Samahan, Suwoda a Swastha amurtha. Dneska bych vám je ráda představila a podělila se s vámi o jejich účinky a mou zkušenost s těmito nápoji.

Ještě jsem chtěla dodat, že jsou to přírodní bylinné nápoj. Neobsahují žádné konzervanty, aromata ani nic podobného.

 

Začneme nápojem Samahan:

 

Samahan

Jedná se o nápoj vyrobený z různého koření a bylinek. Celkem obsahuje 14 léčivých rostlin. Receptura je podle ajurvédské medicíny. Beru ho jako součást domácí lékárničky. Umí toho opravdu hodně a proto v ní nesmí chybět. Stačí se podívat níže na seznam účinků.

Balení:

V 1 krabičce je 10 sáčků ve kterých je prášek z bylin pro přípravu 1 nápoje. Celkem tedy z 1 balení připravíte 10 nápojů. Dá se koupit i ve větších baleních.

Čaj je vhodný i pro děti, jen snižte množství na polovinu sáčku.

 

Účinky:

 • Posiluje imunitu 
 • Ulevuje od příznaků nachlazení – zmírňuje kašel, bolest hlavy, ucpaného nosu
 • Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky
 • Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny
 • Zahřívá organismus a prokrvuje orgány.
 • Mírní alergické projevy
 • Pomáhá při žaludečních potížích
 • Mírní úzkosti
 • Pomůže na bolest hlavy, žaludeční nevolnosti, slabost a únava
 • Pomůže vám i při kocovině
 • Posiluje dýchací soustavu
 • Zlepšuje paměť

 

Příprava nápoje:

Obsah jednoho sáčku se rozpustí ve 100ml horké vody. Pokud nemáte chuť na čaj, můžete sáček rozpustit i v mléce, kávě nebo čaji. Já jsem zatím použila vždy vodu, na to ostatní se teprve chystám.

Po vypití čaje se začnete potit, čímž se z těla odplavují všechny škodliviny. Když jsem byla nastydlá, dala jsem si čaj a pak si zalezla pod deku. Pořádně jsem se vypotila, ale druhý den by bylo mnohem lépe, takže to očividně pomohlo.

Čaj Samahan se nemá zalévat vroucí vodou!

 

Chuť: Chuť je trochu pikantní, ale já mám pikantní ráda. Trochu mi připomíná zázvorový čaj. Za mě je to velice chutný čaj i přestože je aromatický. Ze začátku trochu pálí v krku, za chvilku už ale o ničem nevíte. Okamžitě cítíte, jak se vám rozlévá teplo do celého těla (to ten pepř a zázvor).

Když přijdete ze zimu zvenku, tak je to úplný balzám na duši:-).

 

Složení:

Nesměna cévnatá – kořen, Galgán kořen/oddenek , Koptský kmín – kořen/oddenek, Koriandr setý – semeno, Coscinium fenestratum-stopka (kalumbské dřevo), Šabrej kmínovitý – semeno, Evolvulus alsinoides (nenašla jsem překlad), Lékořice lysá – stopka, hedyotis herbacea – celá rostlina, Pepřovník douhý – plod, Pepřovník černý-plod, Premna herbacea-kořen, Solanum xanthocarpum (noční lilek)-celá rostlina, Zázvor lékařský-kořen/oddenek.

 

Hodnocení: Nápoj Samahan znám už několik let a pravidelně používám. Poprvé jsem ho objevila v obchodě se zdravou výživou a teď i na Zdraví ze Srílanky, odkud mám moringu, kokosový olej a další. Miluju zázvorový čaj a tohle je hodně podobné. Mě osobně strašně chutná. Piju ho jednou denně jako prevenci, ale když na mě něco leze, dám si tak 3 šálky za den. Při nachlazení je nejlepší vypít hrnek Samahanu a rychle zalézt pod deku. Pěkně se vypotíte a všechno jde z těla ven.

TIP: Na stránkách jsem si všimla velkých baleních. Pokud chcete Samahan nebo jakýkoliv z těchto nápojů používat, vyplatí se koupit větší balení.

 

Nápoj Suwoda

Je to bylinný nápoj, který slouží jako prevence proti nachlazení, rýmě a kašli. Zároveň se dá použít i k jejich léčbě na zmírnění příznaků nachlazení.

 

Účinky:

 • Prevence proti nachlazení, rýmě a kašli
 • Ulevuje od příznaků nachlazení
 • Pomůže při rýmě, bolesti hlavy, bolesti v krku a teplotě

 

Příprava nápoje: Obsah sáčku zalijte vroucí vodou (250ml vody na 1 sáček). Na rozdíl od Samahanu se tento čaj zalévá vroucí jako klasický čaj. Promíchejte a nechte 10 minut louhovat. Poté vypijte. Já jsem nápoj necedila, ale jestli chcete, můžete ho přecedit. Samozřejmě je lepší vypít vše i s usazeným práškem z bylin (vyšší účinnost). Jedná se pouze o bylinný prášek a proto není zcela rozpustný.

Balení: 10ks = 10 hrnků nápoje

Poznámka: Nápoj neobsahuje cukr a proto je vhodný i pro diabetiky.

 

Dávkování: až 3x denně.

 

Složení:

Sušený zázvor (Zingiber officinale), Koriandr(Coriandrum sativum), Pathpadagam (Mollugo cerviana) – v ajurvédě se používá při zápalu plic, horečce a kašli, Pepř dlouhý (Piper longum), Araththa (Alpinia calcarata)

 

Hodnocení: Nápoj Suwoda je podle mě takový přírodní paralen. Akorát z bylinek a za mě rozhodně účinnější. Dříve mi rodiče dělali různé nápoje typu Paralen Grip, ale to podle mě není nic dobrého. Tohle mi vyhovuje více. Vše je podle zásad ajurvédy a to znamená, že je to pro naše tělo opravdu dobré. Sama se o ajurvédu hodně zajímám a vařím různá jídla pod jejích zásad. Pro mě je to příjemný bonus.

Nápoj mám v domácí lékárničce. Jak ucítím, že na mě něco leze, hned si ho připravím.

Chuť: S chutí jsem ze začátku trochu bojovala, nápoj je docela aromatický, ale nakonec jsem si zvykla a teď už to ani nevnímám. Na nachlazení je vynikající.

 

Swastha Amurtha

Swastha Amurtha je též přírodní bylinný čaj. Je složený ze dvou bylin – Amalaki (Smuteň lékařská) a Chebule srdčité.

 

Účinky:

 • Podporu imunity při počátečních příznacích chřipkového onemocnění
 • Podporuje obranyschopnost
 • Čistí organismus a detoxikuje
 • Posiluje vitalitu
 • Na podporu dýchacích cest
 • Podporuje trávení
 • Pravidelným pití působí jako prevence vzniku onemocnění 
 • Pomáhá na bolesti kloubů (kolen apod.)

 

Balení: v 1 krabičce je 7 sáčků. Z každého sáčku připravíte 1 hrnek nápoje.

Dávkování: 1- 4 sáčky denně

 

Příprava: 1 sáček rozpustíte ve 100 ml horké vody. Stejně jako Samahan se připravuje z horké, nikoliv vařící vody.

Chuť: Chuť je velice jemná a neutrální. Je to jako pít lehce ochucenou vodu, takže není problém nápoj vypít.

Hodnocení: Výhoda je, že nápoj nemá výraznou chuť, takže ho bez problému vypijete. Střídám ho s nápojem Samahan na podporu imunity. Samozřejmě toho kromě výše uvedených účinků umí ještě mnohem více. Oceníte ho i pokud vás někdy trápí bolesti kloubů.

 

Tak to byly bylinné nápoje. Já jsem si je oblíbila. Nepoužívám všechny najednou, ale střídám je podle chuti. Nápoj Suwoda mám připravený v lékárničce, když někdo z nás doma onemocní. Bylinné čaje mám hrozně ráda a proto mi jejich pití na podporu imunity maximálně vyhovuje:-).

Podle mě je to skvělý způsob, jak se bránit před chřipkou, co říkáte?