Rychlý způsob jak vyčistit mixér.

Mixér používám hodně často a podle toho taky vypadá tak, jak vypadá. Většinou ho čistím na konci dne, protože čistit ho během dne nemá cenu. Mám mixér, který je určený i na výrobu oříškových másel. Umýt mixér od mastných ořechů je opravdu oříšek. Nejhorší na tom jsou ty záhyby. Můj mixér má hranatý tvar a uvnitř různé záhyby, kam se máslo dostane. Naštěstí mám osvědčený způsob, jak mixér vyčistit, aby zase vypadal jako nový.

Při pravidelném používání se často zakalí nádoba, jakoby zašedne. Mohou v něm zůstat usazené zbytky jídla nebo vody. Zvlášť pokud mixér po mixování různých nápojů jen vypláchnete vodou, může časem na nádobě vzniknou takový film.  Tady je recept jak během chvilky mixéru vrátit zašlou krásu. Nádoba bude jako nová a bez skvrn od vody.

 

Budete potřebovat:

  • 150ml horké vody*
  • 2 lžičky prostředku na nádobí (používám Jar)**

*nepoužívejte vařící vodu, jinak si u mixéru ztupíte nože

 

NÁVOD:

  1. Horkou vodu a prostředek na nádobí nalijte do mixéru. Vařící voda by mohla ztupit nože nebo poškodit mixér. Používám hodně teplou vodu z kohoutku.
  2. Přikryjte víčkem
  3. Mixujte po dobu 1-2 minut na nejvyšší otáčky. Voda okamžitě začne pěnit a dostane se až horní části nádoby. Je-li pěna moc nízko, přidejte ještě trochu teplé vody a pár kapek prostředku na nádobí. Já jsem u mého mixéru musela použít dvakrát tolik jaru a vody (objem nádoby je 2,5 litru).
  4.  V případě zaschlé špíny nebo většího znečištění nechte mixér 30 minut stát. Vodu vylijte.
  5. Mixér několikrát vypláchněte studenou vodou. Použití kartáče by nemělo být nutné, všechny zbytky jídla by se měly odstranit při mixování.
  6. Pro umytí nádoby mixéru zvenku použijte hadřík namočený do vody s kapkou prostředku na nádobí a poté vyleštěte hadříkem do sucha. Pozor ať se voda nedostane do spodní části mixéru.
  7. Vnitřek nádoby vyleštěte hadříkem dosucha anebo nádobu otočte hlavou dolů a nechte uschnout.

Tip: Pro odstranění nežádoucích vůní z nádoby přidejte do vody 1 lžíci jedlé sody. Mixujte 1-2 minuty a poté ještě nechte 30 minut stát.

 

 Tělo mixéru

Nejdříve tělo omyjte navlhčeným hadříkem s kapkou prostředku na nádobí. Pro šetrné brusivo můžete hadřík posypat troškou jedlé sody. Malé otvory nebo záhyby vyčistěte pomocí vatové štětičky do uší.

Poté utřete do sucha. Nakonec si na suchý hadřík naneste trošku oleje – 1-2 lžičky a nádobu vyleštěte. Nemá být mastná, olej zcela rozleštěte. Olej oživí barvy a také prodlužuje trvanlivost gumových částí. Používám kokosový nebo slunečnicový olej, tedy oleje bez vůně.

Podívejte se, jaký je to rozdíl:

A tady je foto nádoby:

   

   Před                                                                Po