Slaný karamel je něco pro opravdové fajnšmekry. Né každému chutná, ale to není můj případ. Sůl umí vytahovat chutě a tak i v případě karamelu sůl chuť karamelu vytáhne a posílí. Dříve jsem si nedovedla představit jak by mohlo chutnat dobře slané a sladké dohromady, pak jsem ale slaný karamel ochutnala a předsudky byly pryč. Jardovi slaný karamel nechutná, ale alespoň tak zbyde více pro mě 😀

Suroviny

  • 400g cukru
  • 240ml smetany ke šlehání pokojové teploty
  • 170g másla pokojové teploty
  • 1/2-1 lžíce mořské soli

Příprava

  1. Cukr bez míchání roztavte v malém nepřilnavém hrnci. Občas kroužením rozlijte do stran tak aby se nepřipaloval. Snažte se cukr nemíchat, ale pokud je to nutné tak cukr trošku promíchejte. Zjistila jsem , že omáčka i karamel se mi nejvíce podaří v malém hrnec (používám granitový hrnec). Také se tak lépe měří teplota.
  2. Cukr zahřejte na 175 stupňů pak rychle přidejte máslo na kousky a míchejte. Při měření se nedotýkejte dna aby nebyla teplota zkreslená. Odstavte a ihned přilijte smetanu. Míchejte. Pokud není cukr rozpuštění vraťte na plotnu a zahřívejte do rozpuštění cukru za stálého míchání.
  3. Máte v karamelu hrudky? Přeceďte ho přes cedník a hrudky co vám v něm zůstaly roztavte s troškou mléka nebo vody a přidejte ke zbytku omáčky.
  4. Sůl přidávejte do omáčky postupně aby vám omáčka chutnala. Po přidání soli omáčku dobře promíchejte a dejte vychladnout.

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 1 měsíc