Podzim je tady a rodičům dozrála jablíčka. Dokud nezačne mrznout, mám od nich na balkoně už druhou velkou bednu jablek. Přivezli mi ji o víkendu, tak sem přemýšlela, co z nich udělat.

Akorát mám rozečtenou knížku Vyměň chemii za jídlo . Jsou tam tipy, jak jíst bez zbytečné chemie, různé užitečné rady a taky plno receptů. Důležité pro mě je, že se jedná o finančně dostupné recepty, protože naposledy jsem si kupovala raw kuchařku a zjistila, že nejlevnější dort vychází na tisíc korun! Tato kniha jasně dokazuje, že se dá jíst zdravě a nezbankrotovat u toho. Mezi recepty jsem našla i křížaly, tak jsem je rovnou šla udělat. Jablka jsou nestříkaná, sice nevypadají jako ta navoskovaná obří jablka z obchodu, ale jsou vynikající, a hlavně bez chemie. Na vzhledu přeci nezáleží. Z těchto jablek určitě získám více vitamínů a prospěšných látek než z těch naleštěných krasavců, tím jsem si jistá😊.

Jablečné chipsy – křížaly nám vždycky dělala babička. Rodiče je nikdy nedělaly, jak já jsem z nich tehdy byla nadšená:-). Je to jednoduchý recept, nenáročný na přípravu a výsledek stojí za to. Nejlepší svačinka! Jestli doma máte sušičku, pusťte se do toho.

 

Suroviny:

  • Jablka *
  • Sušička potravin

*ideálně chemicky neošetřená

 

Postup

Jablka použijte ideálně chemicky neošetřené. Není nutné je loupat, a to je samozřejmě lepší.

Nejdříve jablka omyjte a poté vykrojte jadýrka. Dá se na to koupit velice šikovný pomocník – taková trubička s madlem. Jen zajedete do jablka a vyndáte trubičku i s jádřincem.

Jablka neloupejte, jen je nakrájejte na kolečka. Nemám žádnou preferovanou šířku, prostě to krájím, jak mi to přijde pod ruku – ani tenká, ani silná kolečka, zkrátka tak akorát:-).

Kolečka rozložte na plata sušičky. Neměla by se překrývat.

Na sušičce nastavte co nejnižší teplotu – zvolila jsem 50 stupňů, aby byla jablka v raw kvalitě. Zůstane tak zachováno maximum prospěšných látek. Některé sušičky nastavitelnou teplotu nemají, ty většinou suší kolem 70 stupňů a ovoce je pak dost tvrdé. U jablek to sice moc nevadí, ale je škoda, že vysoká teplota zničí to dobrém, co v jablku je.

Sušičku nastavte na 12 hodin. Po 8 hodinách jablka zkontrolujte a uvidíte, jestli už jste spokojení. Já jsem sušila celých 12 hodin.

Křížaly vyndejte z jablek, nechte vychladnout a uložte o obalu.

 

Jak nasušit křížaly bez trouby?

Já jsem to ještě nezkoušela, ale v knížce radí dát sušit jablka na pečící papír na nějaký plech a dát je na topení. Nebo jestli se vám tam nevejdou alespoň co nejblíže topení. Dřív jsem takhle sušila houby – na parapetu anebo po topením. Akorát bych jablka občas otočila, aby se k nim dostal čerstvý vzduch.

 

Poznámky k receptu:

  • Někdo jablíčka ještě namáčí do vody s citrónem. Mě přišla barva křížal pěkná i když jsem je nenamáčela, takže to asi dělat nebudu, ale jestli chcete, klidně je namočte.
  • Udělejte tolik křížal, abyste zaplnily celou sušičku. Byla by škoda, kdyby jela skoro na prázdno. Nebo dejte sušit hrušky či jiné ovoce, ať sušičku něčím zaplníte.

 

Kniha Vyměň chemii za jídlo

Začátkem listopadu jsem trochu doplnila knihovnu. Přišly mi hned 3 skvělé knížky. Jedna byla od polské autorky Julity Batorové – Vyměň chemii za jídlo. V knize je kromě samotných receptů a rad, jak se vyhnout v chemii v jídle i osobní příběh autorky. Do zdravého stravování se pustila kvůli tomu, že její děti byly stále nemocné a opakovaně braly antibiotika. Proč o tom ale píšu – já jsem si prošla tím samým. Celé dětství jsem prakticky strávila u doktora nebo doma, ze školy jsem toho moc neviděla. Stejně jako její děti i já jsem se narodila nemocná a namísto cesty domů z porodnice jsem v ní několik měsíců musela zůstat. Antibiotik mám za sebou tolik, že už to nejsem schopná spočítat. Obě nás to ale dovedlo na stejné místo – ke zdravějšímu stravování. Tedy ne že by se z nás staly veganky nebo raw apod., místo toho jsme skončily u domácí výroby. Mluvím v množném čísle, protože to platí pro nás pro obě. Paní má stejný náhled na věc, a i když jí neznám, je mi velice blízká. Škoda, že mé rodiče v té dobře ještě neměli tolik informací, aby kvalitním jídlem předešly různým nemocem.

 

V knížce jsem objevila recept na rýžový nápoj, piškoty, kefír, datlový sirup i dnešní recept na křížaly. Je tam celkem 83 receptů, takže mi jich zbývá ještě dost vyzkoušet. Určitě se tady brzy objeví nějaký další😊.

 

Kromě samotných receptů, které se mi hodí jsem ráda, že se z knihy naučím lépe rozpoznat pasti, které se na etiketě různých výrobků mohou skrývat. V knize je totiž tabulka potravinářských aditiv, pořádně si to prozkoumám a konečně budu vědět, na co si mám dávat pozor. Jak sama autorka v knize říká – na výběr je vždy více druhů stejného produktu. Stačí si přečíst etiketu a vybrat ten, který má nejlepší složení. Některé věci si vyrobit nelze, takže je dobré vědět, který z dnešní obrovské nabídky produktů koupit a který naopak vrátit do regálu. Napohled mohou vypadat stejně, ale zdání může klamat…