Špatně snášíte tato vedra? Chcete se ochladit?

V tom případě vyzkoušejte indický jogurtový nápoj zvaný lassí. V Indii mají pěkné vedro a proto vědí, jak se ochladit. Ulice jsou plné stánků, kde si můžete koupit nápoj lassí. Nápoj se vyrábí z jogurtu, vody nebo mléka a někdy i ledu. Jogurt má ochlazující účinek, stejně jako třeba okurka. Mám to vyzkoušené, opravdu to funguje a vedro je pak o něco snesitelnější. Nejsem fanoušek léta, ale co se dá dělat. Jednu dobu jsem se dokonce chtěla odstěhovat do Norska a mít klid:-D.

Lassí existuje mnoho druhů – s kardamomem, banánové, jahodové, s růžovou vodou, šafránem…nebo se dělá jen z jogurtu, mléka a ledu. Já jsem si pro vás dnes připravila recept na mého favorita – lassí s kardamomem. Kardamom jsem poznala teprve před pár lety a řeknu vám, že se okamžitě stál mým nejoblíbenějším kořením. Ta chut je tak originální. Pokaždé když piju tohle lassí, tak si přijdu jako kdybych se přenesla na rušné indické tržiště:

Támhle balí pán jídlo do novin, prodavač vedle nalévá polévku do igelitového sáčku, protože ji paní chtěla s sebou…vedle se v tandori peci pečou chleby naan a támhle se zase v hliněných hrnkách čaj masala…to je ta pravá Indie😊.

Je vám vedro? Máte chuť na sladké? Hledáte nějakou rychlou svačinku nebo snídani? Udělejte si lassí a uvidíte, že si ho hned zamilujete😊.

 

Na 1 lassí:

  • 200g bílého jogurtu (část se dá nahradit i mlékem, pokud ho nemáte tolik)
  • 15g/1 lžíce cukru krupice (může být i palmový)
  • 2-3 nitky šafránu (špetka, pokud je hodně polámaný)
  • 1 lžíce vařící vody
  • 2-3 tobolky kardamomu

 

Postup

Jako první zalijte šafrán lžící vařící vody a nechte louhovat. Za 5-10 minut vodu krásně obarví.

Po vychladnutí vodu i se šafránem přelijte do mixéru, přidejte jogurt, cukr a kardamom. Můžete přidat i pár kostek ledu a nápoj s nimi rozmixovat anebo je přidat až do sklenice. Led přidávám ráda ráda rovnou do mixéru, lassí má pak bohatší pěnu.

Nápoj rozmixujte, nalijte do sklenice a můžete podávat.

 

Tip na nádobí

Indické lassí se často podává v měděných nádobách. Podobné nádoby jsem objevila v Makru.