Máte rádi ledovou kávu? V tom případě vyzkoušejte tento recept. Tentokrát si kávu připravíme trochu jinak. Místo smíchání kávy s mlékem, použijeme mraženou kávu.

Pro přípravu ledové kávy používám kávu mletou, nikoliv instantní. Přijde mi, že všechny ledové kávy připravené z té instantní, chutnají skoro stejně. Když použiju mletou kávu, mohu chuť ovlivnit. Každá káva je jiná, v některé je cítit karamel, v té zase ovoce a v jiné čokoláda. Tak či tak mi ledová káva z mleté chutná více.

 

Káva

Použila jsem kávu Costa Rica Black diamonds z www.kopiluwak.eu. Tato káva skrývá tóny lesního ovoce. Chuť je taková svěží, asi i proto, že je to arabika a ne robusta (ta je více hořká). Pro karamelové tóny zase používám kávu Indian Mysorre. Jak jsem psala výše, ráda to střídám😊.

 

Budete potřebovat:

  • 16 gramů středně mleté kávy
  • 100ml vody
  • Forma na led

 

Příprava kávových kostek:

Já jsem kávu připravila v Aeropressu , jestli Aeropress nemáte, použijte to, co jste normálně zvyklí používat pro přípravu kávy😊. Kdybyste se chtěli dozvědět o Aeropressu více, vše o něm píšu v tomto článku:

Test cestovního kávovaru Aeropress

Aeropress mám z www.kopiluwak.eu

 

Káva musí být zbavená kávové sedliny, proto ji přefiltrujte přes síto, plátýnko, filtr…Dá se použít i Hario filtr, jen do něj nasypete kávu a zalijete ho pomalu vodou. Do hrnku vám překape pouze káva, bez jediného zrnka kávy.

Kávu můžete osladit teď anebo osladit až hotový nápoj. Pokud sladíte teď, použijte tolik cukru, kolik si běžně dáváte do 1 hrnku kávy.

Po vychladnutí kávu rozlijte do formiček na led (kostky nebo jiné tvary). Nejlepší jsou silikonové formy na led, protože z nich led vyndáte rovnou.

Kostky kávy vyklepněte z formy. Pokud to nejde, dejte na formu pod teplou vodu anebo chvilku počkejte.

Z této várky jsem udělala 15 kostek ledu.

 

Příprava ledové kávy:

  • 100-150ml studeného mléka
  • Kostky mražené kávy z předchozího receptu
  • Třtinový nebo krupicový cukr podle chuti

 

Mléko nalijte do sklenice, přidejte kostky zmrzlé kávy a máte hotovo. Použít můžete pouze půlku anebo všechny. Já jsem použila všechny.

Oslaďte podle chuti a je to.

Dobrou chuť!

Poznámky k receptu:

  • Káva se postupně bude rozpouštět a tím měnit chuť nápoje. Buď ho můžete začít pít hned anebo počkat, až se káva rozpustí. Baví mě, jak se mění chuť nápoje s tím, jak se káva rozpouští.
  • Kdybyste náhodou všechno mléko vypili ještě, než se káva rozpustí, stačí ji zase dolít mlékem.
  • Použitím různých druhů zrnkových káv dosáhnete odlišných chutí nápoje.