Venku se ochladilo a vlivem špatného počasí začínají trpět naše vlasy, pokožka i rty. V chladných měsících je důležité nezapomenout na hydrataci. Jen tak zabráníte rozpraskaní rtů, suché pokožce a vysoušení vlasů. Na vlasy se podíváme příště, dnes jsme tu kvůli rtům.

Máslo na rty obsahuje pouze tři suroviny: bambucké máslo, kokosový olej a včelí vosk. Postarají se o to, aby rty přežily zimu bez úhony. Získáte silně hydratační, vyživující a regenerační balzám, vyrobený pouze z přírodních surovin. Použít ho můžete i na suché části těla: lokty, rozpraskaný nos apod. Já ho používám i na zpevnění obočí. Mám doma štěteček od řasenky, na ten rozetřu trochu másla a obočí si s ním učešu. Díky vosku bude obočí pěkně držet tvar. To bylo jen pár nápadů, jak máslo ještě využít.

Doporučuji vyrobit alespoň dvojnásobné množství. Jedno máslo si dejte do kabelky, druhé nechte na doma. Získáte tak univerzálního pomocníka na cesty. Uvidíte, že se vám bude hodit.

 

Množství: 14 gramů másla na rty. Pro představu 1 balzám na rty z obchodu má okolo 5 gramů.

 

Budete potřebovat:

  • 10g bambuckého másla (rafinované bude bez vůně, nerafinované s vůní)
  • 10g kokosového oleje
  • 4g včelího vosku

Pro větší množství udělejte větší dávku.

Obal: kulaté dózy z plastu nebo skla, kelímky…

Pomůcky: sklenice (zavařovací, od jogurtu…), menší pánev nebo hrnec,

Příprava:

Včelí vosk nakrájejte na menší kousky. V případě voskových peletek máte o jeden krok méně.

Na rozpuštění surovin budete potřebovat menší sklenici – používám zavařovačky. Musí být čistá a suchá (voda by balzám mohla srazit). K tomu budete potřebovat pánev nebo hrnec. Stačí menší.

Sklenici postavte do hrnce/pánve a kolem nalijte vodu. Voda má sahat přibližně do půlky sklenice. Do sklenice pak dejte včelí vosk, kokosový olej a bambucké máslo.

Sporák zapněte na střední teplotu. Nic nezakrývejte – při zakrytí by se na srazila voda a mohla by z pokličky nebo víčka nakapat do sklenice. K balzámu se žádná voda dostat nesmí, takže na vodu pozor.

Zahřívejte do rozpuštění všech surovin. Nejpomaleji se rozpouští vosk, proto ho občas promíchejte.

Když je vše rozpuštěné, je čas nalít balzám na obalů. Obaly musí být čisté a suché. Jen tak dosáhnete dlouhé trvanlivosti.

Balzám nechte vychladnout (pro urychlení dejte do lednice) a pak teprve zakryjte.

 

Použití: Máslo naneste na rty a rozetřete.

 

TIP: Máslo lze použít i jako hydratační maska na rty. Stačí nanést na rty silnější vrstvu másla a nechat 10-20 minut působit. Poté setřete hadříkem. Masku nesmývejte.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok. Záleží ale na trvanlivosti použitých surovin – hlavně na trvanlivosti bambuckého másla. Řiďte se jeho datem spotřeby. Když uplyne, může máslo žluknout a začít nepříjemně zapáchat.