Svatební koláčky si můžete upéct i pokud se zrovna nebudete vdávat nebo ženit. Je jednoduché je upéct, tak proč čekat na svatbu?:-).

Moje maminka byla na svatbě nemocná. Těšila se, že si dá poprvé v životě svatební koláčky, chtěla je ochutnat. Bohužel jí bylo špatně a musela hned po obřadu odjet pryč. Příbuzní byly tak „hodní“, že jim z hostiny nenechali ani koláček nebo kousek svatebního dortu na druhý den. Dodnes jí to mrzí. Když mi to minulý rok říkala, bylo mi jí líto. Proto jsem jí namísto dortu upekla k narozeninám velkou mísu svatebních koláčku. Podle mě si to už může odškrtnout, protože je snědla skoro všechny sama:-D.

U nás doma se svatební koláčky pečou, kdy chceme mi. Není to složitý recept, proto je dělám i na různé oslavy, kdy jsou tyhle jednohubky ideální. Koláček je tak akorát do pusy. Nemusíte nic krájet, nepotřebujete talířky…každý si bere. Udělat můžete makové, ořechové, tvarohové, povidlové anebo třeba s nutellou či pudingem.

 

Poznámka: Koláčky na oslavě zmizeli tak rychle, že jsem je nestihla nafotit. Podruhé jsem je dělala na Jardovi narozeniny, které jsme slavili na Halloween.

 

Suroviny:

 

Těsto:

 • 250g hladké mouky
 • 125 změklé Hery
 • 125g mléka
 • 25g krupicového cukru
 • 1 sáček sušeného droždí

 

Drobenka:

 • 100g polohrubé mouky
 • 75g krupicového cukru
 • 50g másla

 

Tvarohová náplň:

 • 1 tvaroh
 • 25g krupicového cukru
 • 1 vanilkový cukr
 • 1 žloutek (nebo 1 lžička vanilkového pudingu)

 

Postup:

Na těsto stačí smíchat všechny suroviny a dobře propracovat. Když bude hera změklá a nakrájená na kousky, jde to velice rychle. Pomoci si můžete i robotem.

Těsto vyklopte na pomoučněný vál a nakrájejte na malé kousky. Já z tohoto dělám 40-50 kousků.

 

Náplň:

Tvaroh smíchejte s cukry a žloutkem, dobře promíchejte.

 

Drobenka:

Vše dejte do misky a drolením udělejte drobenku. Stačí těsto postupně rozdrolit mezi dlaněmi.

 

Postup:

Koláčky dělám dvěma způsoby, podle toho, jak se mi chce. První je, že z těsta udělám 35 kuliček. Každou pak zmáčknu menší skleničkou. Je to takový trik. Když těsto posypete moukou, aby se ke skleničce nepřilepilo a zmáčkněte ji, vytvoříte tím díru pro náplň a zároveň i okraje. Jen musí zvolit správnou velikost skleničky.

Nebo je dělám takto: Z těsta udělat 40-50 kousků (přesně to nepočítám). A potom každou kuličku lehce zmáčknu a prstem udělám důlek. Do důlku pak nastříkám náplň.

 1. Koláčky jsem rozdělila mezi velké plechy vyložené pečícím papírem.
 2. Náplň dejte do cukrářského sáčku a rozdělte mezi koláčky. Koláčky si připravím z celého těsta, nedělám je postupně. Krásně pak vidíte, jak vám vychází náplň.
 3. Do části jsem ještě nasypala borůvky a do některých přidala trochu džemu doprostřed tvarohu.
 4. Okraje potřete rozšlehaným vejcem. Přidávám do něj kapku mléka, aby nebylo tak husté.
 5. Nakonec koláčky posypte drobenkou.
 6. Pečte v předehřáté trouba na 180 stupňů po dobu cca 10 minut. Až okraje zezlátnou, vyndejte. Lepší je koláčky péci méně než více. Když jsou moc upečené, ztratí svoji měkkost.