Máme konec září a já sbírám rajčata. Ano, čtete správně. Tenhle rok to mám na zahradě nějaké posunuté. Loni jsem rajčata sbírala srpnu a teď na konci září. Část jich ještě není ani zralá, tak doufá, že ještě bude nějaké sluníčko a nepřijdou mrazíky.

Letos jsem sázela jen dva druhy cherry rajčat. Doma jíme hlavně cherry rajčátka, protože nám přijde, že mají výraznější chuť. Tedy alespoň ty velké kupované jsou většinou bez chuti, doma jsem je ještě nezkoušela vypěstovat, tak nevím, jestli z vlastní zahrádky chutnají lépe. Sázela jsem klasická červená cherry rajčátka a pak jedny speciální – krásná indigo rajčata. Mám je z www.permaseminka.cz. Tuhle firmu jsem objevila náhodou a jsem za to strašně ráda. Jsou to perma semínka, to znamená, že je kupujete pouze jedno. Každý rok už si jen nasbíráte semínka z vypěstovaných plodů a dáte usušit.

Asi si říkáte, že to můžete udělat se všemi, ale není to tak. Dostala jsem poučení od odborníka a také jsem zažila z vlastní zkušenosti, jako to vlastně je. Jde o to, že většina semínek, která si koupíte k zasazení v zahradnictví je odrůda F1. To jsou hybridy (teda snad to říkám správně). Je to upravené tak, aby to rostlo rychleji, plody byly větší, dozrály dříve apod. Když z těchto plodů vezmete semínka, nemusí vám další rok vůbec vyrůst. Třeba ze 100 fazolí mi nevyrostla ani jedna sazenička. Nebo, když máte štěstí, že vám sazenička vyroste, může nastat problém. Bude se lišit tvar, velikosti, být problémy s tvarem rostliny, dozráváním…zkrátka to už není to, co jste pěstovali loni a vy nakonec věnujete péči něčemu, co dopadne špatně. Řečeno úplným laikem, takhle jsem to pochopila. Většinou by prý sáčky měli být označené F1, ale na některých to chybí anebo se na to v případě sazenic musíte doptat. Zkrátka F1 kupovat můžete, ale semínka si z nich neberte.

Permasemínka nejsou chemicky upravené a jsou dělaná tak, aby jste je mohly vysázet desítky dalších generací. To je samozřejmě úspornější, než kupování nových a nových semínek. Bohužel jsem si loni hodně semínek schovala právě z F1 sáčků a půlka zahrady letos zela prázdnotou nebo to nestojí za nic. Už jsem poučená a budu kupovat jen ta perma. Jinak více o perma semínkách najdete v tomto článku: Perma semínka

Tento týden jsem nasbírala hodně cherry rajčat a už jsem nevěděla co s nimi. Rodina to už nechtěla:-D. Proto jsem se rozhodla, že některá rajčata zavařím. Možností, jak zavařit rajčata (klasická i ta cherry) je hned několik. Buď můžete udělat pasírovaný rajčata, která se vám budou hodit na omáčku, udělat z nich kečup anebo je zavařit celá či na kousky v nálevu. Já jsem zvolila ten nejrychlejší recept – rajčata v nálevu a právě na ten se podíváme dnes.

 

Suroviny:

  • Cherry rajčata (cca 1kg)
  • 1 litr vody
  • 500ml octa
  • 80g cukru (třtinového nebo bílého)
  • 40g soli
  • Volitelně: 1 lžíce hořčičných semínek nebo jiné koření

Zavařovací sklenice – Čisté, vyvařené a suché.

 

Postup:

Začněte přípravou nálevu. Do hrnce nalijte vodu, ocet a přidejte cukr a sůl. Kdo chce, přidá i hořčičná semínka. Přiveďte k varu a 5 minut povařte na střední teplotu. Jen co se cukr rozpustí, můžete odstavit.

Nyní nálev nechte chladnout a připravte si rajčata.

Cherry rajčata omyjte a odstraňte stopky. Větší rozkrojte na půl, jinak je nechte vcelku. Aby rajčátka nevyplavala nahoru, propíchněte každé párátkem. Stačí 3-4x.

Rajčata naskládejte do čistých sklenic a poté zalijte nálevem. Čistou utěrkou otřete hrdlo sklenice a zavíčkujte.

Sklenice dejte do 80 stupňové vody – tak, ať se vzájemně nedotýkají. Sterilizujte po dobu 30 minut.

Sklenice opatrně vyndejte (dají se na to koupit kleště) a dnem vzhůru položte na utěrku. Nechte takto vychladnout a pak je otočte zpátky.

 

Takto zavařená rajčátka můžete použít k pečenému masu stejně jako třeba kyselou okurku nebo přidat do různých receptů😊.

Skladování: na chladném a tmavém místě