Sprej na vaření se kterým bude vymazávání forem i smažení hračka. Také nemáte rádi když je jídlo samý olej? Já taky ne. Zredukovat množství oleje nebo tuku při pečení nebo smažení ale není tak lehké. Přeci jen když chcete pokrýt celou pánev nebo formu aby se nic nepřipálilo je docela obtížné ubrat. Když si ale namícháte olejový sprej bude to jednoduché. Díky naředění oleje vodou nanesete při stříkání olej po celém povrchu, voda se na pánvi odpaří nebo ve formě vsákne do mouky a zbyde jen velice tenká vrstva oleje. Olej ve spreji je také výborný na vymazávání vaflovače, toustovače, donutovače, domácích grilů…no zkrátka všeho kde chcete zabránit přichycení jídla k povrchu spotřebiče. Na olej ve spreji jsem narazila ve spreji, ale cena byla tak vysoká, že jsem s jeho výrobou už ani trochu neváhala. Pokud se snažíte žít zdravě a snížit množství použitého tuku ve stravě myslím že je to výborné řešení.

SurovinY

  • 5 dílů převařené vody
  • 1 díl oleje (olivový, slunečnicový)*

*musí být tekutý, například kokosový olej by ztuhnul a sprej by nešel použít.

 

Příprava

Výroba:

Vodu přiveďte k varu a nechte vychladnout. Prodlouží to trvanlivost. Po vychladnutí vodu nalijte do čisté sprejovky a přidejte i olej. Množství vyrobte podle toho, jak moc olej používáte. Já si většinou vyrábím 250ml a je to tak akorát. Dolít můžete vždycky 😊

Sprejovky kupuju na internetu okolo 8 korun.

 

 

Použití: před použitím sprej dobře protřepejte. Ihned nastříkejte, kam potřebujete. Používá se k vymazání plechů: nastříkejte s ním formu nebo plech a poté vysypte moukou. Dále na smažení: při stříkání na pánev budete kvůli obsahu vody trochu syčet. Také s ním můžete nastříkat povrch vaflovače, toustovače a jiných podobných spotřebičů.

Poznámka: při dlouhém používání zastavte a protřepejte ho, po určité době se olej oddělí a tak byste stříkaly jen vodu.

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: několik týdnů. Při změně barvy nebo známkách plíseň okamžitě vylijte. Podle toho, jak dlouho vám vydrží a kolik jste spotřebovaly upravte množství. Chce to vyrábět jen tolik kolik spotřebujete.