Máte doma dřevěné prkénko které by potřebovalo vyčistit? Vyzkoušejte tento recept, který jak se můžete podívat do galerie funguje opravdu skvěle. Nerada používám kupované přípravky, protože ve většině případů neobsahují nic dobrého. Pokud to máte stejně, určitě vás potěší, že tento recept je ekologický. Je šetrný k životnímu prostředí. Uvidíte, že vaše dřevěné vály nebo prkénka díky němu budou zase jako nové.

Suroviny

  • 2 lžíce jedlé sody (možná více, záleží na velikosti prkénka)
  • Ocet (klasický kvasný lihový ocet)
  • Sprejovka (je to lepší, ale jde to i bez ní)

POSTUP:

  1. Dřevěné prkénko nebo vál potřete vodou a setřete. Když bude vlhké, bude na něm soda držet lépe. 
  2. Poté  posypte sodou. Stačí jí vzít mezi prsty a posypat. Pokud se na některá místa nedostane nevadí, až přidáte ocet dostane se soda všude. Množství použité sody závisí na velikosti prkénka. Použijte jí tolik, aby byla soda na celém prkénku. Pro usnadnění můžete použít malý cedník s jemnými oky a prkénko sodou „pocukrovat“.
  3. Ocet přelijte do sprejovky a prkénko jím postříkejte. Nebo ho nalijte na prkénko a houbičkou rozetřete po celém prkénku.
  4. Ocet se sodou začne okamžitě reagovat a pěnit. Nechte obě složky působit 5-10 minut. U hodně zaschlé špíny můžete nechat ocet se sodou působit o něco déle. U hodně špinavého válu můžete nechat působit o něco déle. 
  5. Pak už jen stačí prkénko setřít a opláchnout pod vodou.

 

Jedlá soda: 

Jedlou sodu rozhodně nekupujte v supermarketu. Prodává se zde jen jako malý sáček a to se dost prodraží. Lepší je koupit velké balení sody. Doporučuji sodu od Tierra Verde. Prodávají ji v papírovém obalu. Doma mám kilové balení za 69Kč. V minulosti jsem sodu v papírovém obalu nemohla sehnat a teď se mi to konečně povedlo. Mám z toho velkou radost, protože se snažím, abych plastu používala co nejméně.

 

Jedlou sodu v papírovém obalu seženete na: https://eshop.tierraverde.cz/