Minulý měsíc jsem doplnila zásobu melasy v egyptském obchodě Shams – www.shams.cz. Vím, že je melasa dobrá nejen na jídlo, ale také i pro pleť. Proto jsem z udělala i různé pleťové masky. Vlastně i vlasové, protože je velice výživná a dobrá i pro péči o vlasy.

Přečetla jsem si hodně zajímavých článků o tom, jak melasa zjemňuje pokožku, působí protizánětlivě, pomáhá v boji s akné i dalšími kožními problémy…Nejdřív mi představa melasy na pleti přišla taková zvláštní. Na druhou stranu jsem si řekla, že med používám taky, tak proč ne melasu?

A víte co? Nevím, jestli má její dlouhodobé používání nějaké pozitivní účinky, to teprve zjistím. Co ale vím je, že po umytí masky je pleť rozjasněná a neskutečně hebká na dotek. Četla jsem, že melasa obsahuje nějakou složku, která působí jako přirození exfoliant, tak asi proto. Funguje to i na vlasy, jsou po ni jemné jako kdybyste použili kondicionér (recept na vlasové masky z melasy se budu snažit nahrát co nejdříve). Určitě bych se toho tedy nebála a šla do toho. Ten pocit, jak je pleť jemná za to stojí. Jako dětská prdelka!:-D.

 

Budete potřebovat:

  • 2 lžičky melasy
  • 1-2 lžičky ovesné mouky
  • ¼ lžičky mleté kurkumy

 

Suroviny:

 

Melasa

Použila jsem melasu z obchodu www.shams.cz. Dováží ji sem z Egypta, a dokonce mají přímo na stránkách uvedené, že je vhodná pro přípravu pleťové masky, kterou si dělají egyptské ženy.

 

Ovesná mouka

Ovesnou mouku jednoduše vyrobíte rozmixováním ovesných vloček na prášek. Pokožku hydratuje a uklidňuje.

 

Mletá kurkuma

Mleto kurkumu použijte ideálně v bio kvalitě. Kurkuma umí zatočit s akné, protože působí protizánětlivě. Také pokožku rozjasňuje.

 

Postup:

  1. Nejdříve si vyrobte ovesnou mouku. Stačí dát ovesné vločky do mixéru a rozmixovat na prášek. Většinou používám jemné ovesné vločky. Mouku si můžete vyrobit i do zásoby. Ovesnou mouku můžete také použít na pečení.
  2. Nyní v misce smíchejte melasu, mouku a kurkumu. Začněte 1 lžičkou ovesné mouky a uvidíte, jestli vám bude konzistence vyhovovat. Maska by měla dobře držet na obličeji a nestékat.
  3. Konzistenci můžete upravit přidáním více mouky pro zahuštění anebo vody pro naředění.
  4. Masku nechte 15-20 minut působit.
  5. Poté důkladně smyjte teplou vodou.

 

 

Poznámky

Masku vždy nanášejte na dobře vyčištěnou pleť.