Včera jsem čekala návštěvu a přemýšlela, co jim upeču dobrého. To už je u mě takovým zvykem, že když má někdo přijet, něco mu upeču. Já prostě ráda peču a nenechám si ujít žádnou příležitost😊. Kromě toho mi přijde neslušné nemít nic k nabídnutí.

Nakonec se to sešlo a mělo přijet hned 8 lidí. Rozhodla jsem se upéct pudingové košíčky. Je to docela rychlý recept. Košíčků je z jedné várky víc než dost – celý velký tác, ze kterého si každý může vzít. Líbí se mi i to, že není třeba lžičky nebo talířku (o nádobí méně).

Košíčky jsou plněné klasicky pudingovým krémem. Část krému jsem obarvila práškem z Maqui, takže měly košíčky kromě žluté i fialovou barvu (+ vitamin C jako bonus😊).

Jako sladké občerstvení pro návštěvy, na různé oslavy apod. jsou tyhle košíčky perfektní. Určitě je vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak chutnaly😊.

 

Těsto:

 • 300g hladké mouky
 • 200g hery nebo másla (podle toho, co máte doma)
 • 80g moučkového cukru
 • 2 žloutky
 • Špetka soli

Silikonové formičky na muffiny

 

Všechny suroviny dejte do mísy (máslo/heru nakrájejte na kostky) a ručně nebo v robotu vypracujte těsto. Já raději používám kuchyňského robota, protože se těsto tolik nezahřeje jako když ho děláte v rukách a lépe se s ním pak pracujte. Pokud by těsto moc povolilo (při ručním zpracování), můžete ho dát na 30 minut do lednice.

Těsto rozdělte na 20 dílů a z každého dílku uválejte kuličku. Kuličku vložte do formy a rozmačkejte do stran. Jelikož budete košíčky plnit, je dobré těsto namačkat i na boky formy.

Pečte na rovném plechu v předehřáté troubě na 175 stupňů 15 minut. Až okraj zezlátne vytáhněte.

Nechte vychladnout, teprve poté vyklopte.

 

Pudingový krém

 • 1 litr plnotučného mléka
 • 250g másla
 • 200g moučkového cukru
 • 5 pudingových prášků s vanilkovou příchutí
 • 2 vanilkové cukry
 • 1 lžička Maqui berry powder (na obarvení půlky krému)

Množství: 20 kusů

 

Postup

Z mléka odeberte třetinu a rozmíchejte v ní pudingový prášek. Zbytek mléka přiveďte k varu.

Připravenou pudingovou směs vlijte do vroucího mléka, přidejte i oba cukry a míchejte.

Za stálého míchání vařte 2 minut. Směs hodně zhoustne.

Odstavte a ihned vmíchejte na kostky nakrájené máslo.

Jsou v pudingu hrudky? Použijte tyčový mixer.

Krém nechte chvilku vychladnou a poté ho dejte do pistole na zdobení, nasaďte špičku s hvězdičkou a naplňte košíčky. Krém se vám najednou do pistole nevejde. Postupujte rychle, aby krém nevychladl moc, pak je hodně tuhý.

Po vychladnutí si připravte dortové želé podle návodu. Pomocí silikonové stěrky košíčky potřete (pouze krém). Dřív jsem košíčky namáčela, ale zjistila jsem, že výsledek nebyl dobrý a často se stalo, že mi náplň spadla do želé.

Nakonec košíčky ozdobte lístky máty, kousky borůvek, rybízu, hroznovým vínem nebo kompotovaných mandarinek. Ideální je kyselejší ovoce, které skvěle doplní sladší náplň.

Lis na cukroví