Vánoce jsou za necelý měsíc a ano, přijde mi, že ten měsíc před Vánoci utíká nějak rychle. Napéct cukroví, sehnat dárky, uklidit a vyzdobit byt…je toho hodně. Chce to klid, najít si čas na odpočinek, dát si něco dobrého nebo pustit oblíbený film. Prosinec se nese ve svátečním duchu a tak si volný čaj užijte namísto stresu kvůli vánočnímu shonu. Ono se to nezblázní, když nebudete mít napečeno 30 krabic lineckého cukroví nebo vlastnoručně vyrobené dekorace:-).

Můj typ, jak se uklidnit a odrelaxovat se je uvařit si skleničku dobrého svařáku. Zahřeje vás a pohladí na duši. Pár doušků teplého svařáku a hned vám ty starosti přijdou menší. No a když vypijete celý hrnec budou vám Vánoce i starosti úplně…víte kde:-D. Ne, to samozřejmě není nutné:-D. Svařák piju na chuť, stačí mi hrníček nebo dva a jsem spokojená:-).

Tento rok jsem dala dohromady 3 recepty na netradiční svařáky. Netradiční proto, že v nich není víno z hroznového vína. Namísto toho jsem použila víno rybízové nebo jahodové, které jsem nedávno objevila. Za mě je svařák z nich mnohem lepší. Uvidíte sami, až ochutnáte.

 

Kde se dá sehnat rybízové nebo jahodové víno??

Ještě než se podíváme na slíbené recepty, jen vám řeknu kde se dají taková vína sehnat. Rybízové, jahodové nebo třeba malinové víno prodává firma Rybízák (web). Dají se koupit v mini nebo 750ml lahvi, pet lahvi anebo rovnou 3 litrové bedýnce.

Více o ovocných vínech najdete v mém článku: Ochutnávka ovocných vín 

 

Pozor: Do neděle 13.12.2020 teď platí slevový kód na 15% slevu. Stačí při objednávce na www.rybizak.cz zadat kód ZIJUHOMEMADE a dostanete 15% slevu na všechna ovocná i nealko vína:-).

Mimochodem neděle je také poslední termín, do kdy vína objednat, pokud chcete, aby vám přišla do Vánoce.

 

Teď už se můžeme jít podívat na ty recepty:

 

Rybízový svařák

 

Svařák připravený z rybízového vína byl první, který jsem zkoušela a okamžitě mi zachutnal. Víno se vyrábí z černého rybízu, ne toho červeného. Díky tomu má tmavou sytou barvu a výraznou sladkokyselou chuť. Tradiční svařák chutná hlavně po alkoholu obsaženém ve víně, zato svařák z rybízového vína chutná hlavně po ovoci a to je přesně to, proč mi tak chutná.

 

Suroviny:

 

Postup

Rybízové víno nalijte do malého hrnce. Přidejte hřebíček, skořici a kdo chce i cukr.

Víno zahřívejte jen aby bylo horké, zbytečně ho nevařte. Ideální je zahřát svařák na 60 stupňů tedy teplota tak akorát na pití.

Abych koření mohlo uvolnit svoji chuť do nápoj, ještě svařák po zahřátí zakryju pokličkou a nechám 5 minut odstát. Kdyby moc vychladnul, ještě ho krátce zahřeju, ale zase jen tolik, aby byl akorát na pití.

 

Jahodový svařák

 

Jahodový svařák potěší i ty nejmlsnější jazýčky. Je z těchto tří svařáků nejsladší, takže pokud jste na sladké, je pro vás tou správnou volbou. Jahodové víno nejen voní, ale také chutná po jahodách. Po zahřátí se chuť jahod ještě zvýrazní a je to vynikající!

 

Na 1 hrneček jahodového svařáku budete potřebovat:

 

Postup

Jahodové víno nalijte do malého rendlíku. Přidejte cukr a tyčinku skořice.

Z vanilkového lusku ukrojte přibližně 2 centimetry. Nožem podélně rozkrojte a špičkou nože vyškrábněte z obou půlek černá semínka. Tato semínka i odříznutý kousek lusku dejte do hrnce k vínu.

Víno míchejte a zahřívejte na nízkou teplotu. Zahřejte ho na cca 60 stupňů, zkrátka až bude horké. Poté ho promíchejte, odstavte a zakryjte pokličkou. Nyní ho nechte ještě 5-10 minut odstát, aby skořice a vanilka mohly víno okořenit. Kdyby víno moc vystydlo, ještě ho krátce zahřejte.

Svařák přelijte do hrnku a podávejte.

 

Perníkový svařák

 

Perníkový svařák je připravený též z rybízového vína, ale dál už se jeho složení liší. Tentokrát jsem do vína přidala perníkové koření a med. K tomu cukrový okraj z třtinového skořicového cukru a další lahodný nápoj je na světě. Chuť černého rybízu, perníkového koření a medu…skvělá kombinace.

 

Suroviny:

  • 250ml Rybízáku (rybízové víno)
  • 1 lžička perníkového koření
  • 1-2 lžičky medu (nebo třtinového cukru)

 

Postup

Rybízové víno nalijte do malého hrnce. Přidejte perníkové koření. Víno zahřívejte jen aby bylo horké, nevařte ho. Ideálně je zahřát svařák na 60 stupňů.

Aby koření mohlo uvolnit svou chuť do nápoje, ještě ho po zahřátí zakryju pokličkou a nechám 5 -10 minut odstát. Kdyby moc vychladnul, můžete ho ještě krátce zahřát, ale zase jen tolik, aby byl akorát na pití😊.

Nakonec svařák osladím medem nebo třtinovým cukrem. Kdo chce kyselejší ani nemusí sladit. Med vždy přidávám až do hotového nápoje, je škoda ho vařit.

 

 

Chcete ozdobit hrnek cukrovým okrajem?

 

Cukrový okraj vypadá moc hezky. Pokud ho budete dělat, můžete klidně cukr ve svařáku vynechat. Při pití krusta nápoj osladí, tak to není nutné. Samozřejmě záleží na vás, jak moc nápoj sladký chcete.

Na cukrový okraj můžete použít krupicový i krystalový cukr, hnědý, bílý i třtinový…jakýkoliv chcete.

 

Připravte si dvě misky – jednu s cukrem a druhou s vodou.

Já jsem namísto bílého cukru použila třtinový cukr smíchaný se špetkou cejlonské skořice.

 

Hrnek nebo sklenici ponořte asi centimetr do vody.

Hned poté sklenici namočte do do cukru. Tradáá a cukrový okraj je hotový. Před nalitím nápoje je lepší nechat okraj zaschnout, aby dobře držel.

Teď už jen stačí nalít svařák do sklenice a vychutnat si ho.