Slané těsto je něco jako vizovické těsto, ale používají se na něj jiné suroviny. Na přípravu těsta budete potřebovat jen sůl, mouku a vodu. Stejně jako u vizovického těsta si z něj můžete udělat nádherné vánoční ozdoby na stromeček. Zatím jsem z těsta dělala spíše jednoduché základní tvary pomocí vykrajovátek, ale až začnou svátky chci se s ním pěkně vyřídit. Ozdoby na stromeček můžete vymodelovat ručně, vykrájet vykrajovátkem nebo vyřezat nožem. Hezky vypadají i samotné, ale pro barevné ozdoby použijte akrylové barvy, tempery nebo barevné spreje. Také můžete své výtvory ozdobit glitry nebo rovnou použít třpytivý zlatý nebo stříbrný sprej. Abyste svá díla zafixovali, tedy aby na ozdobách barva lépe držela použijte průhledný lak ve spreji. Lak navíc barvy vytáhne a ozdoby budou vypadat ještě lépe. Je tolik možností, co z těsta můžete vytvořit, že se nemohu rozhodnout co první udělat. Těsto je ale naštěstí dost levné abych mohla zrealizovat všechny své nápady. Kilo těsta totiž vychází okolo 6 korun.

Suroviny

  • 350g soli (používám normální levnou jedlou sůl)
  • 280g hladké mouky
  • 250ml vody

Příprava

  1. Sůl promíchejte s hladkou moukou.
  2. Když jsou suché suroviny promíchané můžete přidat studenou vodu. Vařečkou a pak ručně těsto dobře propracujte. Pokud by se těsto při použití drolilo přidejte trochu vody. Každá mouka saje jinak a je důležité, aby bylo těsto tvárné nikoliv suché. Naopak pokud se lepí na ruce přidejte trochu mouky. Lepit se určitě nemá. Jako modelína😊
  3. Těsto je nyní připravené k použití.

 

Použití slaného těsta:

  1. Těsto vyválejte na pomoučněném vále a vykrájejte různé tvary.
  2. Stejně jako z modelíny vytvarujte z těsta různá zvířátka, vánoční dekorace nebo ozdoby

Výtvory dejte na plech vyložený pečícím papírem a usušte na 125 stupňů po dobu 2 hodiny. Doba sušení se může u každé trouby lišit. Podívejte se na spodní stranu a pokud není těsto suché vraťte do trouby. Vše vytvořené z těsta můžete nechat schnout i na vzduchu, ale počítejte s tím, že se těsto může trochu měnit tvar (lehce se zkroutit).

Po usušení můžete nechat barvu přirozenou nebo použít barvy. Dobře fungují akrylové barvy, ale ne moc ředěné tempery jsou dobré. Na vánočních ozdobách a dekoracích vypadají nádherně barevné spreje, hlavně ty zlaté nebo stříbrné s třpytkami.

Další možnost zdobení je natřít okraje nebo určitou část ozdoby/dekorace štětcem namočeným v lepidle. Dejte ho do misky a posypte ho glitry. Glitry seženete skoro v každém papirnictví nebo můžete koupit i lepidlo rovnou smíchané s glitry, ale většinou je jich tam docela málo a efekt není tak pěkný. Celý výtvor zasypte do glitrů a hned je zase sklepněte do misky. Glitry budou jen tam, kde bylo lepidlo, vypadá to moc hezky. Ozdoby pak nechte přes noc uschnout.

Pro ozdoby nebo dekorace určené k zavěšení nezapomeňte píchnout do vrchní části špejlí a špejli vytáhněte (ne moc blízko k okraji). Radši bych jí tam nenechávala, protože si nejsem jistá, jestli by šla vytáhnout. Pro větší díru použijte vykrojte dírku brčkem.

 

Trvanlivost výtvorů: do rozbití 😊

 

Co s nespotřebovaným těstem?

Skladování: zbytky těsta zabalte do sáčku nebo zavřete do sklenice

Trvanlivost: několik dní v lednici. Před použitím dobře propracujte, možná budete muset přidat trochu vody, pokud se drolí.