Ghíčko beru doslova jako poklad. Dříve to pro mě bylo něco cenově nedostupného, co si koupím jen jednou za uherský rok. Pak jsem přišla ne to, že si ho můžu začít vyrábět a tím se dostanu na cenu másla. Ono toho ghíčka při převařování tolik neubyde, takže je cena másla a ghí vyrobeného doma prakticky stejné.

Od té doby, co si ghí vyrábím jsem s ním začala expermintovat – používám ho do sladkých i slaných receptů, zkoušela jsem na něm i smažit řízky (mimochodem jsou vynikající) a teď zkouším použití ghí v kosmetice. Například firma České Ghíčko z něj vyrábí skvělé balzámy na rty. Oleje na tělo používám moc ráda, a tak jsem si řekla, že si z ghíčka vyrobím tělový krém. Samotné ghí se totiž dá používat jako balzám na rty, krém na obličej i na tělo. Je výživné, hydratuje pokožku a regeneruje.

Dneska bych vám ráda ukázala, jak si doma vyrobit krém z ghíčka a kávového oleje. Tento krém je ideální na problematické partie jako je bříško, stehna nebo zadeček, ale je samozřejmě vhodný na celé tělo, a to včetně obličeje. Na obličej je ideální pro suchou pokožku, protože je o něco mastnější. U mastné pleti to chce vyzkoušet, já ho třeba používám na noc. Hlavně ho ale používám na tělo a na to si ho nemůžu vynachválit!

 

Účinky krému

Hydratuje pokožku

Zpevňuje ji

Jako prevence proti celulitidě i na zlepšení vzhledu již vzniklé celulitidy

Dodává pokožce zdraví vzhled

 

 

Suroviny:

  • 100g ghíčka (přepuštěného másla)
  • 50g kávového oleje

Jak si vyrobit ghí 

Vezměte si kostku másla, nakrájejte jí na kostky dejte do menšího hrnce. Zahřívejte na nízkou teplotu (mám sklokeramiku a nastavuji stupeň 3-4 z 9). Občas promíchejte. Pěnu, která se na povrchu vytvoří můžete sbírat anebo jí nechte být a ona se pak usadí na dně.

Na dně se usadí mléčná složka – potřebujete, aby se vypekla a z tekuté proměnila na takové připečené kousky. Až se tak stane – počítejte cca 25-30 minut od začátku, ghí odstavte. Nechte 30 minut chladnout a poté přeceďte přes plátýnko, utěrku nebo cedník s jemnými oky. Přelijte do skleničky a nechte vychladnout.

Ghí se dá také vyrobit v troubě

Návod, jak si doma vyrobit kávový olej  – Kávový olej můžete vyrobit z olivového oleje, mandlového oleje anebo jiného oleje, který vám vyhovuje

 

Až budete mít vyrobené ghíčko a přecezený kávový olej, můžete začít s výrobou krému. Teď už to bude strašně jednoduché a rychlé.

Ghíčko dejte rozpustit do vodní lázně. Jak se rozpustí, přidejte kávový olej a dobře promíchejte. Místo vodní lázně jde použít i mikrovlnka, ale já ji nerada používám, protože ničí prospěšné látky (a navíc jí doma ani nemám:-)).

Krém přelijte do skleničky a nechte vychladnout.

Při pokojové teplotě je krém ideální konzistence – ani tekutý ani tuhý. Jestli máte v koupelně chladno, bude o něco hustší.

 

Použití:

Naberte si trošku krému a krouživými pohyby vmasírujete do pokožky. Použijte na celé tělo anebo pouze na problematické partie.

 

Jak se zbavit celulitidy?

Pijte denně minimálně 2 litry vody

Denně si dopřejte pohyb, stačí i rychlejší chůze😊.

Nezapomínejte na pravidelnou masáž olejem nebo třeba tímto krémem. Dají se koupit i různé masážní pomůcky. Skvělá je také lufa žínka, odstraní odumřelou pokožku a prokrvuje.

Používejte krémy s obsahem kofeinu (jako je např. tento😊).

 

 

Skladování a trvanlivost: Pokud je ghí správně vyrobené, vydrží při pokojové teplotě cca 6 měsíců. Do krému ale nikdy nesahejte mokrou nebo špinavou rukou, jinak se může zkazit. Také se do něj nesmí dostat voda – skladujte ho v uzavřené nádobě.