Dneska si uvaříme vietnamskou polévku Pho. Tuhle polévku jsem poprvé ochutnala před necelým měsícem a hned jsem se do ní zamilovala. Nikdy jsem podobnou polévku nejedla, je jedinečná. Když mi polévku poprvé přinesli, byla jsem překvapená, jak je velká. Spíše je to hlavní jídlo, než polévka, protože až ji dojíte, už se do vás hlavní jídlo nevejde:-D.

 

Tohle je ona:

Než jsem polévku uvařila, šla jsem hned do několika restaurací. Nejvíce mi chutnala na Sapě. To je velká tržnice v Praze se spoustou obchodů a restaurací. Když tam přijedete, cítíte se jako kdybyste přijeli do Vietnamu a ne jako v České republice. Někdy si tam zajeďte, je to úplně jiný svět.  Můžete si tam dát plno zajímavých vietnamských jídel, dezertů i nápojů anebo si nakoupit surovin, které nikdy jinde neseženete. Třeba jackdruit, durian apod. Mám to tam strašně ráda a pořád se tam vracím.

Recept na polévku jsem dávala dohromady z několik různých a ještě jsem ji doladila, aby chutnala jako ta na Sapě. Tam mi totiž chutnala nejvíc:-).

Polévka Pho v restauraci na Sapě 

 

Z výsledku jsem strašně nadšená. Za poslední 2 týdny jsme s Jardou snědly 3 velké hrnce. Jako oběd nebo večeře je prostě vynikající! Škoda, že už jsem ji zase všechno snědla, asi budu muset jet na nákup:-D.

 

Pojďme se podívat na recept:

 

 

Počet porcí: 6

 

Suroviny:

 

Vývar:

  • 4 litry vody
  • 500g morkových kostí
  • 500g hovězí kližky (může být i jiné hovězí, které zrovna seženete)
  • 1 celá skořice
  • 1 velká cibule
  • 20g čerstvého zázvoru
  • 2 lžíce soli
  • 10 semínek koriandru
  • 4 lusky kardamomu
  • 3 hvězdičky badyánu
  • 3 celé hřebíčky

 

Dále budete potřebovat:

  • 600g hovězí kýty (nebo jiné libové maso)
  • 500g rýžových nudlí, možná i více
  • Jarní cibulka
  • Čerstvý koriandr (hodně koriandru😊)
  • 2 limetky
  • 2 červené cibule
  • Volitelně: Červená chilli paprička
  • Klíčky mungo (nesehnala jsem, ale měli by tam být)

 

Rýžové nudle

Použila jsem tyto rýžové nudle. Sehnala jsem je na www.pepis.shop, kde mají velký výběr asijských potravin. A nejen to, také americké potraviny a další.

V tomto článku najdete ochutnávku dobrot z obchodu Pepis:-): Ochutnávka dobrot z pepis.shop

 

Kardamom

Kardamom mám z www.shams.cz. Do receptu totiž budete potřebovat lusky a ne mletý kardamom.

 

Postup:

  1. Nejdříve si uvaříme vývar. Morkové kosti a hovězí maso omyjte. Maso nakrájejte na větší kostky.
  2. Kosti i maso dejte do velkého hrnce a zalijte 4 litry vody (nemusí to být přesně). Přiveďte k varu. Teď nastává trochu otravná část, která je ale důležitá. Na polévce se začne vytvářet pěna. Někdo ji jen sbírá, to jsem taky zkoušela. Mě se osvědčil druhý způsob – promývání. Vodu přiveďte k varu a poté všechnu vodu vylijte. Kosti omyjte, hrnec také a opět zalijte stejným množstvím vody. Ještě jednou přiveďte k varu, vylijte a vše omyjte. Vývar bude čistý, bez krve, pěny a kalu. Chuťově mi přišel lepší, než ten u kterého jsem pouze sbírala pěnu.
  3. Teď už můžete přidat 4 litry vody a přivést k varu. Už žádné promývání, slibuju😊.
  4. Než se začne vařit voda, připravíme si koření a zeleninu. Všechno koření – kardamom, badyán, skořici i semínka koriandru dejte na rozpálenou pánev a minutu opékejte. Koření se pěkně rozvoní. Nasypte do polévky.
  5. Dále oloupejte cibuli a rozřízněte na půl. Stejně tak oloupejte i zázvor a rozkrojte na půl. Dejte na pánev s troškou oleje a opečte. Až zázvor i cibule pěkně ztmavte, vyndejte a přidejte do vývaru.
  6. Vývar vařte 5 hodin. Pokud se voda vyvaří, dolije ji do původního množství. Sporák nastavte tak, aby polévka probublávala, ale ne moc. U mě to byl stupeň č. 3 z 9 (mám sklokeramiku). Občas promíchejte. Je to dlouhá doba, ale stojí to za to. Vývar je základ polévky.
  7. Po 5 hodinách vývar sceďte před jemné síto. Morkové kosti dejte pryč a maso oberte. Maso jsem použila do jiné polévky, protože sem patří jiné anebo si ho Jarda přidal do polévky jako takový bonus:-).
  8. Je na čase připravit si maso. Hovězí maso nakrájejte na co nejtenčí plátky. Nevím, jak to v restauraci dělali, ale i když jsem se snažila, tak tenké plátky jako oni jsem neměla. Plátky nakrájejte na cca 5 cm. Pokud jsou silnější, můžete je trochu naklepat přes potravinovou fólii.
  9. Vývar přiveďte k varu. Když se vývar vaří, přidejte nakrájené maso. Přidávejte ho kousek po kousku, ať se neslepí. Vařte doměkka. Je to tenké maso, proto se nemusí vařit tak dlouho.
  10. Mezitím si přiveďte k varu vodu v jiném hrnci a dejte uvařit rýžové nudle. Nudlí uvařte jen tolik, kolik dnes sníte. Na další den uvaříte zase zítra. Je škoda je vařit dopředu, když se vaří tak krátkou dobu. Na 2 polévky jsem dala vařit 250 gramů sušených rýžových nudlí (1 balení). Je to spíše hlavní jídlo, proto jich tam má být docela dost. Nudle se vaří 1-2 minuty.
  11. Poznámka: Nudle se dají vařit i v polévce, ale přijde mi, že polévku trochu zakalí. Raději je vařím odděleně.
  12. Po uvaření nudle sceďte a propláchněte teplou vodou. Smyjete z nich zbytek rýžového škrobu.
  13. Je na čase nandávat (už se těšíte? Po 5 hodinách určitě:-D)
  14. Polévka se podává ve velkých miskách. Ne do malých talířků.
  15. Do každé misky dejte rýžové nudle. Zalijte horkým vývarem – přibližně 500ml/porce. Dále přidejte plátky hovězího masa.
  16. Červenou cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Na 2 polévky nakrájejte ¼-1/2 cibule. Určitě použijte červenou cibuli, bílá má moc výraznou chuť.
  17. Do polévky můžete přidat i perillu, kterou seženete v Sapě. 
  18. Přidejte také na kolečka nakrájenou jarní cibulku a nadrobno posekaný koriandr. Koriandr je hodně důležitý, bez něj to není ono. Na celý hrnec polévky jsem použila 2 květináče koriandru, které jsem koupila v Globusu.
  19. Na talířek dejte každému 2 měsíčky limety.
  20. Nakonec polévku posypte mungo klíčky (já jsem je nesehnala).

Tohle všechno společně dodá polévce jedinečnou chuť:-).

 

Podávejte s čínskými hůlkami. I tak si ale ještě pomáhám lžící, kterou jím vývar. Nejdřív sním polévku a pak zbytek vývaru dojím lžící.

Před podáváním si každý polévku pokape limetkovou šťávou, která zvýrazní chutě polévky. Na porci mi přišly ideální 2 měsíčky, více už bylo moc.

Polévky je pořádný kopec. Tohle je 1 porce.

 

Poznámky k receptu:

  • Do této polévky se používají široké rýžové nudle. Vaječné nudle se do polévky moc nehodí a ty tenké se zase špatně jí. Široké jdou krásně uchopit hůlkami, zato s těmi malými je to docela peklo😊.
  • Vše, co je použito na ozdobu (limeta, koriandr, cibule…) tvoří chuť polévky, proto jej nevynechávejte. Pouze vývar s masem a nudlemi je taky dobrý, ale nemá to tu jedinečnou chuť.
  • Limetková šťáva zvýrazní chuť polévky.
  • Červená cibule má jemnější chuť, bílá mi v polévce moc nechutnala.
  • Použila jsem koriandr v květináči. Myslela jsem, že doroste jako většina bylinek v květináči, ale zatím mi pokaždé umřel. Pokud se to stane i vám, tak nejste jediní:-D.
  • Někdo do polévky ještě přidává rybí omáčku nebo hoisin omáčku (nezkoušela jsem)
  • Polévka se dá připravit i z kuřecího nebo vepřového masa, na tu se také chystám = bude recept:-D
  • Každá polévka chutná jinak a to právě podle toho, jak si ji dochutíte. Chutnala jsem Jardovu a opravdu byla jiná, než ta moje .
  • Koriandr mi normálně moc nechutná, ale tuhle polévku bych si bez něj nedovedla představit. Naopak si do ní dávám pořádnou porci.
  • Můžete se setkat i s tím, že se všechna obloha podává zvlášť na talíři a každý si podle chuti přidá co má rád.