Objevování nových potravin stále pokračuje😊. To bych nebyla já, abych zase nezkoušela něco nového. Tentokrát jsem se pustila do objevování Moringy. Moringa je strom a to docela dost velký. Dá se zužitkovat celý: listy, kořen, plody i květy. Prášek, který mi přišel se vyrábí z listů moringy. Jsou to tedy nasušené listy, které se namelou na prášek. Moringa prášek jsem objevila v obchodě Zdraví ze Srí lanky a s ním i mnoho dalších zajímavých věcí. Ani nevíte, jak jsem se na balíček těšila. Až to všechno vyzkouším, ochutnám a otestuji:-D. Jako malé dítě, když rozbaluje dárky o Vánocích:-D.

Moringa z www.zdravizesrilanky.cz

 

Moringa prášek se dá použít na vaření, přípravu nápojů i do kosmetiky. Čeká vás tedy plno zajímavých receptů. Chuťově bych ji přirovnala něco mezi špenátem nebo zeleným ječmenem, jen není tak výrazná. Je to příjemná chuť. Proto ji můžete přidat do slaných i sladkých pokrmů a ani nepoznáte, že tam je. Proč ji potom někam přidávat? Pro její účinky:

Moringa patří mezi superpotraviny. Má protizánětlivé, antibakteriální účinky a také podporuje imunitu. Vzhledem k tomu, co se teď děje prevenci rozhodně nepodceňuji.

Nejjednodušší, co si z moringy můžete udělat je skvělá citrónovo-mátovoá voda s moringou, je vynikající.

 

Suroviny:

  • 250ml vody
  • 3 kolečka citrónu
  • 1 větvička máty
  • ½-1 lžička moringa prášku

 

Postup:

Citrón používejte chemicky neošetřený, jinak ho zbavte kůry. Pokud nevíte, kdy budete vodu pít, raději citrón oloupejte a použijte jen dužninu. Další možnost je použít citrónovou šťávu. Na skleničku vody bych použila šťávu z asi tak ¼ citrónu.

Vodu smíchejte s moringou, přidejte citrón a celou větvičku máty. Použila jsem klasickou mátu, nikoliv peprnou (i s tu by to ale bylo jistě moc dobré).

Nápoj nechte 2-4 hodiny louhovat. Nechce se vám čekat? Vezměte paličku nebo dlouhou lžičku/hmoždíř a citrón s mátou a moringou podrťte, jako když děláte mojito. Kdo chce, může přidat i třtinový cukr nebo čekankový sirup.

Moringa se úplně nerozpustí, proto nápoj před pitím promíchejte.

Kdo chce, přidá ještě kostky ledu, ať je nápoj ještě více osvěžující😊.

 

Poznámka: Nápoj nenechávejte louhovat déle než pár hodin, pokud jste na citrónu nechali kůru. Pro delší skladování použijte jen citrónovou šťávu, aby voda nezhořkla.

 

Tak na zdraví!

Obměny:

Citrón: použijte limetu nebo pomeranč