Asi už jste si všimli, že mně nejvíce lákají netradiční recepty. Když jsem se dočetla o baskickém cheesecaku, hned jsem ho musela vyzkoušet. Jedná se totiž o cheesecake, který se na povrchu naschvál spálí a to mu dodá jedinečnou chuť:-).

Já jsem si recept ještě upravila a přidala do něj matchu. A co výsledek? Já jsem nadšená, je to vynikající. No co vám budu povídat, moc dlouho se o nás doma neohřál:-D.

 

Suroviny:

  • 225g žervé nebo sýru typu Philadelphia (bez příchuti)
  • 100g krupicového cukru
  • 2 vejce vel. L (100 gramů)
  • 1 žloutek
  • 1 lžíce Matcha Chef – kulinární matchy (pravý japonský originál)
  • 30g hladké mouky/ 4 lžičky
  • 2 lžičky kukuřičného škrobu
  • 220g smetany ke šlehání
  • 1/8 lžičky soli

Forma: kulatá, ideálně 15 cm průměr. Já jsem měla pouze větší a proto je cheesecake dost nízký, i tak byl ale vynikající:-).

 

VIDEORECEPT

Postup

Jako první si dejte předehřát troubu na 220 stupňů.

Důležité: žervé, vajíčka i smetanu ke šlehání nechte ohřát na pokojovou teplotu. 

 

žervé a cukr dejte do mísy a šlehejte, dokud nebude pěkně nadýchaný.

Poté vmíchejte jedno vajíčko po druhém a dále pak i žloutek. Mezi přidáním jednotlivých surovin vždy směs dobře promíchejte.

Dále do těsta prosijte matchu, mouku a škrob. K míchání se nejlépe hodí metlička.

Nakonec přidejte smetanu ke šlehání a sůl. Míchejte tak, aby v těstu nebyla jediná hrudka.

 

Formu vyložte dvěma papíry na pečení (pro jistotu, těsto je zcela tekuté). Poté do ní nalijte těsto. Několikrát s ní zaklepejte o linku, abyste odstranily všechny vzduchové bublinky.

Vložte do středu trouby.

Doba pečení je 30 minut. Popravdě jsem celou dobu měla pěkné nervy, protože jsem viděla, jak se vršek pěkně připaluje. Pořád jsem měla tendence to vytáhnout:-D. Některé cheesecake na internetu měly povrch uhlově černý, jiné pouze tmavě hnědý.

Přemýšlela jsem, jak to udělat. Napadlo mně, péct cheesecake do barvy, které se mi líbí – tmavě hnědé, nikoliv černé a pak ho zakrýt alobalem. Podle mně by to šlo, co říkáte? Jestli se vám barva zdá už dostatečná a nechce, aby byl úplně černý ( i když to tak být může), tak ho prostě zakryjte:-). 

 

Po vyndání nechte cheesecake zchladnout na lince 2-3 hodiny. Pak ho můžete podávat. Anebo ho ideálně dejte ještě na pár hodin do lednice.

Cheesecake chutná nejlépe pokojové teploty (lépe se rozvinou chutě), proto ho nechte po vyndání z lednice trochu ohřát.

 

Volitelné: Po upečení upečete moučkovým cukrem, matchou anebo ozdobte malinami.

 

Nápad: V receptech, které jsem četla vždy přidávali jednu surovinu po druhé a kladli důraz na míchání. Mně napadlo, že bych tam dala všechno a rozmixovala to pro stejně hladkou konzistenci bez hrudek. Je to ale jen nápad, příště to vyzkouším:-).